10 مورد از مزایا و معایب فارکس

مقدمه

در هر حرفه ای، مزایا و معایب فراوانی وجود دارد که باعث میشود عده ای زود و برخی دیرتر به نتیجه برسند. در مقاله پیش رو این عوامل را بررسی می کنیم.(این مقاله کمک شایانی به آشنایی علاقمندان به بازار فارکس می کند)

  • مزایا و معایب یک عامل نسبی است. ممکن است نظر شما متفاوت باشد، اما در خصوص بازار فارکس این نکته را همیشه در نظر داشته باشید.

فارکس بزرگترین بازار مالی جهان، موقعیت های فراوانی را پیش روی افراد قرار می دهد تا با استفاده از آن به اهداف خود برسند. در این میان، مواردی وجود دارد که می تواند بر روی موفقیت معامله گران تاثیر بگذارد.

به طور کلی ده مورد برای مزایا و معایب فارکس در این نوشته مورد بررسی قرار گرفته تا خواندگان به نگاه مناسبی از مزایا و معایب این بازار برسند.

مزایای فارکس

مزایا و معایب انعطاف پذیری بازار فارکس

انعطاف پذیری

معامله گران در فارکس می توانند بصورت لحظه ای با قرار دادن موقعیت خرید یا فروش در هر زمانی از روز معامله کنند(به جز روز های تعطیل میلادی).

این یک مزیت عالی برای این بازار محسوب می شود و افرادی که در طول روز مشغول کار دیگری (شغل اصلی) هستند می توانند در ساعات غیر اداری، به فعالیت در فارکس بپردازند.

  • در صورتی که بازار سهام، چنین قابلیتی را ندارد.
  • هیچ رئیسی وجود ندارد و همه چیز به خود شما بستگی دارد.
  • کسی نیست تا به شما دستور دهد.
مزایا و معایب در شفافیت

شفافیت

در مقاله بازیگران فارکس گفتیم که بانک های بزرگ، تعیین کننده نرخ بازار هستند و این یک واقعیت است. به نظر شما بر چه اساسی این بانک ها نرخ را تعیین می کنند؟

اطلاعات و آمارهای اقتصادی در اختیار همه قرار دارد و با استفاده از آن می توان جریان قیمت را بررسی کرد.

منظور از شفافیت در فارکس چیست؟

منظور از شفافیت این است که انحصار نزدیک به 0 است، تغییر جریان قیمت در بازار فارکس نتیجه یک خواست جمعی در بین تمام فعالان این بازار است.

به صورت مشخص تر هیچ کس نمی تواند عرضه و تقاضا را به صورت عمده در اختیار بگیرد و قیمت ارز ها را آن گونه که دوست دارد هدایت کند.

بانک های بزرگ نرخ را با توجه به عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد تعیین می کنند و قیمت ها برای همه انتشار می دهند. همانطور که می دانید در همه جا عرضه و تقاضا را عامل اصلی می شمارند اما عرضه و تقاضا با توجه به چه معیاری این تغییرات را در نرخ به وجود می آورد؟

مزایا و معایب هزینه های معاملاتی

هزینه های معامله

تجارت بیشتر از هر جای دیگری، در بازار فارکس انجام می شود. به همین دلیل است که فارکس نقدینگی بی نظیری را در اختیار معامله گران خود قرار می دهد تا در هر زمان که بخواهند، در عرض چند ثانیه وارد بازار و از آن خارج شوند!

همچنین لازم به ذکر است که هزینه های معامله نسبت به بروکرها و سیاست های آن ها می تواند متفاوت باشد اما به صورت که کلی ترید در بازار فارکس نسبت به خیلی از بازارهای مشابه از هزینه های کمتری برخوردار است و همین امر باعث جذابیت فارکس نسبت به سایر مارکت ها شده است.

پس نگران هزینه معاملات خود نباشید. هزینه های معاملات در فارکس در مقایسه با تجارت در بازارهای دیگر بسیار کم است، علت این امر رقابت بالایی است که در فارکس وجود دارد.

به همین ترتیب هزینه های معاملاتی کاهش پیدا می کنند و تاثیر کمتری بر روی معاملات شما می گذارد

مزایا و معایب گزینه های معاملاتی در بازار فارکس

گزینه های معاملاتی

بازارهای فارکس گزینه های متنوعی برای تجارت در اختیار معامله گران قرار می دهد. معامله گران می توانند صدها جفت ارز را معامله کنند.

هیچ محدودیتی برای انتخاب جفت ارز ها وجود ندارد. همین امر فرصت های زیادی را پیش روی معامله گران قرار می دهد تا کسب سود کنند تا در جفت های مختلف به دنبال موقعیت برای معامله باشند.

معامله گران می توانند جفت ارز هایی را انتخاب کنند که اطلاع بیشتری از وضعیت اقتصادی آن ها دارند.

مزایا و معایب اهرم در بازار فارکس

قدرت اهرم

زمانی که معامله گر بخواهد کاری خارج از توان اش انجام دهد از اهرم استفاده و مشکلاتش را حل می کند. اهرم در فارکس قابلیتی است که به معامله گر اجازه معاملات بیش از حد توان حساب معاملاتی اش را می دهد.

خیلی ساده، پولی چندین برابر حساب اش در اختیاراش قرار می دهد. که البته این ویژگی مربوط به معاملات CFD می شود. معامله گر می تواند از این ویژگی استفاد کرده و خیلی سریع سرمایه خود را چندین برابر کند. شرایط فوق العاده برای ثروتمند شدن در واقع تریدر با استفاده از پول و سرمایه کارگزار که در اختیارش می گذارد معامله می کند. در این حالت معامله گر چه به سود برسد و چه زیان برای انجام معامله اسپرد پرداخت می کند. استفاده درست و حساب شده از اهرم بسیاری از معامله گران را به هدف خود رسانده است.

5 مورد از مزایای فارکس را در اینجا بررسی کردیم در ادامه به بررسی معایب و ضعف های آن می پردازیم.

معایب فارکس

مزایا و معایب انعطاف پذیری بازار فارکس

انعطاف پذیری

در مقاله مزایا و معایب فارکس پنج ویژگی را از دو نگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده ایم.

معامله گران در فارکس می توانند بصورت لحظه ای با قرار دادن موقعیت خرید یا فروش در هر زمانی از روز معامله کنند و هیچ رئیسی وجود ندارد تا آنها را بازخواست کند. این همان ویژگی است که در مزایایی فارکس آمده بود. بدون برنامه بودن می تواند به تریدر آسیب بزند، اما چگونه؟

وقتی کسی نیست که نحوه عملکرد ما را بررسی کند و اشتباهاتمان را به ما گوش زد کند، امکان افتادن در مسیر اشتباه برایمان فراهم می شود. (البته ممکن است شما قوانینی را برای خود وضع کنید اما چه چیزی باعث می شود شما به این قوانین عمل کنید)

پس هیچ الزامی وجود ندارد تا معامله گران به قوانین خود عمل کنند. پس می بینیم، ویژگی که باعث رشد ما میشود همزمان می تواند ما را به بیراه ببرد.

حال باید چه کرد؟

(نگران نباشید این مطالب جزو قسمت های پیشرفته فارکس محسوب می شود و ما به صورت اختصاصی در سایت ویووها به آن میپردازیم.)

مزایا و معایب در شفافیت

شفافیت

نوبت به شفافیت رسید اما شفافیت چگونه می تواند اثر منفی داشته باشد.

  • درک شفافیت به عنوان یک صفت منفی سخت است.

شفافیت می تواند جزو معایب باشد اما برای چه کسی یا چه کسانی؟برای انحصار طلبان نه برای ما، کسانی که می خواهند کنترل همه چیز را در اختیار داشته باشند. باید گفت که انحصار طلبان در اینجا جایی ندارند.

اما شفافیت به عنوان عدم کنترل گروه، فرد یا نهاد همیشه عالیست. می بینید که یک ویژگی همزمان می تواند منفی و یا مثبت باشد، فقط باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت.

پس می توان مزایا و معایب را عواملی نسبی در نظر بگیریم.

مزایا و معایب گزینه های معاملاتی در بازار فارکس
مزایا و معایب گزینه های معاملاتی در بازار فارکس

گزینه های معاملاتی

استفاده از جفت ارز های متعدد در تجارت فارکس می تواند باعث از بین رفتن حساب معاملاتی معامله گران شود.

اما، شاید بگوییم که جفت ارز های بیشتر به ما شانس بیشتری برای گرفتن موقعیت می دهد، باید گفت این تفکر اشتباه است.

مزیتجفت ارزهای زیاد = فرصت های زیاد برای کسب سود دارد
ضعفجفت ارزهای زیاد = نیازمند انرژی زیاد برای تمرکز همزمان بروی همه

وجود تعداد زیادی جفت ارز برای معامله در بازار باعث افزایش گزینه های انتخابی برای تریدر می شود اما یک معامله گر زمان و انژی برای ده ها ارز را ندارد و بررسی همه آنها کاری طلاقت فرسا محسوب می شود.

پس تا به اینجا متوجه نقش حیاتی معامله گران و نوع عملکرد  آنها در فارکس شده اید.

مزایا و معایب هزینه های معاملاتی

هزینه های معاملاتی

مزیتهرینه های معاملاتی پایین = سود و تعداد معاملات بیشتر
ضعفهزینه های معاملاتی پایین = انجام معاملات زیاد

اما چرا انجام معاملات زیاد یک ضعف است؟ پاسخ ساده است؛ عدم تمرکز بروی همه معاملات(تمرکز بروی تعداد زیادی از معاملات کار دشواری است)

ممکن است تغییرات در یک معامله به روی معاملات دیگر معامله گران تاثیر بگذارد و باعث اشتباه و خطا در محاسبات شود. در واقع پایین بودن هزینه های معاملاتی باعث انجام تریدهای بیش از اندازه می شود و تاثیر منفی بروی برآیند کاری تریدر می گذارد.

مزایا و معایب اهرم در بازار فارکس

خطر اهرم

کارگزاری های فارکس حداکثر اهرم را ارائه می دهند. بار معنایی اهرم به خودی خود همراه با خطر است. ضریب اهرمی که کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می دهند ارقام بسیار بزرگی را پوشش می دهد.

به شکل واضح تر:

ضریب اهرمی بالا = سود زیادضریب اهرمی بالا = زیان زیاد
ضریب اهرمی پایین = سود کمضریب اهرمی پایین = زیان کم

با توجه به این واقعیت که هیچ محدودیتی در میزان حرکتی که ممکن است در بازار فارکس در یک روز مشخص اتفاق بیافتد وجود ندارد، ممکن است در صورت قرار دادن شرط های اهرمی،  معامله گری در عرض چند دقیقه یا ساعت تمام سرمایه خود را از دست بدهد.

سرمایه گذاران تازه کار بیشتر در معرض انجام چنین اشتباهاتی هستند، زیرا میزان ریسکی که اهرم به همراه دارد را درک نمی کنند!

همه چیز به نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

  • آتش می تواند ما رو بسوزواند در حالی که خیلی از نیاز های ما را هم بر طرف می کند از اهرم برای رفع نیاز و رسیدن به یک هدف مشخص استفاده کنید.

مواردی که ذکر شد بخشی از مزایا و معایب بازار فارکس است که علاقمندان قبل از ورود به این عرضه باید آن را به درستی بررسی کنند. البته مواردی دیگری نیز هستند که می توان به عنوان مزایا و معایب فارکس عنوان کرد.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *