سواپ در فارکس چیست | نحوه محاسبه و پرداخت

مقدمه

همه افرادی که در فارکس معامله می کنند باید با سازوکار سواپ آشنا باشند. موارد زیادی وجود دارد که به دلیل عدم آگاهی کافی به سوآپ و نحوه عملکرد آن دچار زیان های بزرگ شده اند.

اگر سواپ در فارکس را به صورت کامل درک کنید، می توانید از خود در برابر زیان های غیر ضروری محافظت کنید و حتی برای سود بیشتر از سوآپ استفاده کنید. این مفهوم به اندازه اهرم مهم است. در زیر 6 سوال اصلی پیرامون sawp پاسخ داده شده، اگر پاسخ خود را این بخش دریافت نکردید در ادامه مقاله هر کدام به طور کامل بررسی شده اند.

سواپ در معاملات فارکس:

حجم معامله ای را که تریدر با کمک اهرم سفارش می دهد دارای نرخ بهره می باشد که به sawp معرف است.

سوآپ مثبت و منفی چیست؟

اگر نرخ بهره در یک جفت ارز مثبت بود sawp مثبت و اگر منفی بود sawp مفنی است.

sawp خرید و فروش چیست؟

محاسبه سوآپ با در نظر گرفتن تمام فاکتورها از جمله مثبت و منفی که در پایان روز در حساب اعمال می شود.

زمان اعمال sawp در حساب:

ساعت 17:30 به وقت ایالت متحده که به زمان ایران حدود ساعت 1.30 بامداد می شود

sawp در چهار شنبه ها:

در آخر وقت کاری چهارشنبه sawp سه برابر اعمال می شود به دلیل تعطیلات آخر هفته

sawp به چه کسی پرداخت می شود؟

بروکر و ارائه دهند نقدینگی

سواپ در فارکس چیست

به بیان ساده سواپ در فارکس به معنی اختلاف بین نرخ بهره دو ارز درگیر در یک جفت می باشد، این اختلاف نرخ بهره در پایان هر روز به وقت ایالات متحده در حساب های معاملاتی اعمال می شود. بنابراین Foreign exchange swap در فارکس به دلیل بهره بانک های مرکزی در معاملات تریدرها نقش دارد.

سواپ چیست

سه نکته را در ادامه بررسی می کنیم تا ماهیت سواپ در فارکس برایمان روشن شود.

  1. در فارکس تمام نماد های معاملاتی به صورت جفت ارز هستند.
  2. دو ارز و دو نرخ بهره بانکی وجود دارد.
  3. ما به عنوان مارجین تریدر از سرمایه وام گرفته شده استفاده می کنیم.

در بازار فارکس نمادهای معاملاتی شامل جفت ارزها است، یعنی دو ارز مختلف در مقابل یکدیگر قرار می گیرند به طور مثال در جفت ارز EUR/USD دو ارز درگیر هستند که اولی یورو و دومی دلار آمریکا است.

بانک های مرکزی که با تقویم میلادی کار می کنند در ابتدای شروع هر سال نرخ بهره بانکی ارز خود را اعلام می کنند تا دور نمای مناسبی از برنامه های اقتصادی بدهند. همچنین این نرخی است که بانک مرکزی به دیگر بانک ها وام می دهد. خب! می دانیم در فارکس معامله در هر جفتی برابر با بررسی دو ارز متفاوت است.

در نتیجه از آنجایی که این دو ارز هر کدام شامل نرخ بهره مشخصی از طرف بانک مرکزی صادر کننده خود هستند، دو ارز با نرخ های بهره متفاوت داریم که در برآیند معاملات تاثیر می گذارد.

نرخ بهره ای که در ابتدای هر سال مشخص و اعلام می شود امکان دارد چندین بار در طول سال تغییر کند اما مبنای بررسی نرخی است که ابتدای هر سال مشخص می گردد.

درک سواپ در فارکس

با هر معامله ای که انجام می دهیم پارامتری به نام سوآپ در برآیند سود و زیان ما تاثیر می گذارد یعنی همیشه به معنای پرداخت نیست و گاهی نیز می توانیم به نفع خود از آن استفاده کنیم.

همچنین پولی که با آن معامله می کنیم متعلق به ما نیست، با یک مثال ادامه می دهیم فرض کنید زمانی که شما می خواهید با ریال خود دلار از بانک بخرید، در این جفت دلار ارز پایه و ریال ارز متقابل است. یعنی سپرده و دارایی شما ریال است که ارز متقابل محسوب می شود. ریال دارای نرخ بهره مشخص از سوی بانک مرکزی است و اگر پول یا سپرده شما در نزد بانک باشد بهره معینی شامل آن می شود.

دلار هم به همین شکل دارای نرخ بهره مشخص است و سود به آن تعلق می گیرد. پس هر ارزی دارای نرخ بهره است. همانطور که گفته شد در بازار ارز (forex) جفت ارز معامله می شود. دو ارز مختلف در این معامله دخیل هستند و هر یک از آنها نرخ بهره خاص خود را دارند. بنابراین اختلافی که بین بهره دو ارز وجود دارد باید توسط معامله گر پوشش داده شود.

حال سوالی که پیش می آید این است که چرا تریدر باید این اختلاف بین بهره بانکی را پرداخت کند؟

چرا سواپ را باید پرداخت کرد؟

همانطور که متوجه شده اید سواپ در فارکس به اختلاف بین بهره دو ارز اشاره دارد، اما چرا باید این اختلاف بهره را ما به عنوان تریدر پرداخت کنیم؟ معاملاتی که ما به عنوان یک تریدر انجام می دهیم با استفاده از مارجین و اهرم می باشد و یا به طور دقیق تر می توان گفت حجم معاملات با گرفتن وام از بروکر امکان پذیر می شود.

بنابراین sawp در معاملات ما اعمال می شود زیرا پولی که با آن معامله می کنیم متعلق به ما نیست و آن را وام می گیریم که بهره به آن تعلق می گیرد.

جفت ارز، در برگیرنده ارز پایه و مظنه (متقابل) است. اولین ارز مبنای معامله در(currency pair) است که به نسبت ارز دوم نقل می شود.

رابطه اهرم و سواپ در فارکس

در معاملات cfd فارکس تریدرها با استفاده از اهرم مبادلات خود در بازار را انجام می دهند، یعنی انجام معامله با پول وام گرفته شده از کارگزار صورت می گیرد و به همین دلیل نقش حجم سپرده (deposit currency) در نرخ بهره معاملات بی تاثیر می شود.

بروکرها نیز این پول را از جیب خود در اختیار مشتریان قرار نمی دهند بلکه به دلیل ارتباط با چندین ارائه دهنده نقدینگی و دریافت اعتبار از آنها می توانند این کار را برای تریدرها انجام دهند.

  • به دلیل استفاده معامله گر از سرمایه وام گرفته شده، نرخ بهره یا سوآپ شامل تمام معاملات انجام شده در بازار فارکس می شود.

فرمول محاسبه سواپ در فارکس

فاکتور های مختلفی در محاسبه نرخ سوآپ تاثیر گذار هستند و تنها به اختلاف نرخ بهره بانکی دو ارز نمی توان اتکا کرد، پس در اینجا می توانیم دومین تعریف از سواپ را بیان کنیم:

مقدار سود یا ضرری که به واسطه اختلاف نرخ بهره بانکی دو ارز بهمراه کارمزد بروکر و حجم انتخابی تریدر در برآیند نهایی معامله تاثیر گذار است را سواپ می گوییم.

فرمول محاسبه سواپ در فارکس

مهمترین پارامتر این فرمول نرخ بانک های مرکزی یا بهتر بگوییم تفاوت در نرخ سود ارزهای پایه و متقابل است، بنابراین مبنای سوآپ تفاوت نرخ بهره بانک های مرکزی دو کشور است.

در فرمول محاسبه سوآپ پارامترهای اصلی اساساً در طول سال بدون تغییر هستند. حتی برای برخی ارزها، این پارامترها تا چندین سال ثابت است. پارامتر اصلی در این فرمول نرخ بهره است که معمولا سالی یکبار اعلام می شود. اما برخلاف نرخ بهره، پارامتر markup می تواند حتی بیشتر از یک بار در روز تغییر کند پس نقش اساسی را در نتیجه سوآپ بازی می کند.

در بین اکثر بروکرها از فرمول بالا برای محاسبه نرخ سوآپ استفاده می شود اما در هر صورت شما به عنوان یک تریدر به آن اکتفا نکنید و از کارگزار خود بخواهید نحوه محاسبه سوآپ در معاملات را برای شما توضیح دهد زیرا به دلیل شبکه غیرمتمرکز فارکس یک نهاد و یک سری قوانین مشخص وجود ندارد و سیاست های بروکرها با یک دیگر متفاوت است.

چه زمانی از روز سوآپ بروی ترید اضافه یا کم می شود؟

زمان اعمال سوآپ بر معامله ساعت 5:00 بعد از ظهر به وقت ایالات متحده (EST) است، یعنی هر شب حدود ساعت 1:00 به وقت تهران سواپ به معاملات اضافه یا کم می شود.

بنابراین اگر معامله چندین روز باز باشد هر شب حدود ساعت 1:00 بامداد شاهد اعمال سوآپ برآن خواهیم بود و از آنجایی که مارکاپ امکان دارد چندین بار در طول روز تغییر کند سوآپ در شب اول با دوم می تواند متفاوت باشد. برای بدست آوردن دقیق زمان در فارکس و درک تغییرات ساعت در شش ماه اول و دوم می توانید سشن های فارکس را مطاله کنید.

سواپ مثبت چیست

زمانی که اختلاف بین بهره بانکی دو ارز مورد معامله مثبت باشد، به حساب معامله گر سود تعلق می گیرد، که به آن سوآپ مثبت گویند.

به طور مثال در جفت ارز EURUSD، نرخ بهره در منطقه یورو 1% و در آمریکا 0.25 است (لازم به ذکر است اعداد واقعی نیستند)

حال با خرید در جفت ارز EURUSD نرخ بهره اینگونه محاسبه می شود:

1 – 0.25 = 0.75

سواپ منفی چیست

زمانی که اختلاف بین بهره بانکی دو ارز مورد معامله منفی باشد، معامله گر موظف به پرداخت بهره آن است که به آن سواپ منفی می گویند.

  • این نکته را در نظر داشته باشید که نرخ بهره برای هر ارزی زیاد باشد تقاضا برای خرید آن نیز بیشتر است.

اگر معامله گر ارز با نرخ بهره بالا را در یک جفت ارز خرید کند در واقع سواپ برای او مثبت خواهد بود، اما اگر ارز با نرخ بهره پایین را بخرد سوآپ برای معامله اش منفی می شود.

در همان جفت یورو دلار اگر فروش انجام دهد، اختلاف نرخ بهره 0.75- می شود که سواپ منفی را در پی خواهد داشت.

این عملیات فقط علامت مثبت یا منفی بودن سواپ مبادله را نشان می دهد. این بدان معناست که پس از ساعت 1 بامداد باید برای معامله در حال اجرا بهره دریافت یا پرداخت کرد. اگر بخواهیم مقدار سوآپ را محاسبه کنیم، باید تمام مقادیر را در فرمول جایگزین کنیم.

امروزه تقریباً هیچ کس از فرمول برای محاسبه مبادله استفاده نمی کند و ماشین حساب ها تمام محاسبات را انجام می دهند.

در نتیجه سواپ منفی و مثبت تعیین کننده نرخ نهایی سوآپ نیستد و فقط شامل بخشی از فرمول محاسبه می باشند.

سواپ خرید و سواپ فروش چیست

قبل از بررسی سواپ بلند و کوتاه یا swap short و swap long، نیاز است درک کاملی از سوآپ مثبت و منفی داشت چرا که این دو موضوع به هم وابسته و نمی توان آنها را از یکدیگر جدا نمود. در فارکس long دربرگیرنده مفهوم خرید و short در برگیرنده مفهوم فروش است.

به عبارت دیگر برای دستیابی به swap long و swap short باید swap(مثبت و منفی) به درستی محاسبه شود. پیشتر گفته شد که بروکر اختلاف بین بهره بانکی دو ارز را در حساب معامله گر اعمال (کسر یا افزودن) می کند. اما سوآپ (مثبت یا منفی) بهمراه یک متغیر دیگری به نام Markup محاسبه می شود، مارکاپ را می توان هزینه کارگزاری عنوان کرد.

درک سوآپ خرید و فروش

همانطور که گفته شد در معاملات با دو مفهوم swap long و swap short روبرو هستیم. در معاملات فارکس ما به عنوان تریدر یا قصد خرید داریم یا فروش به همین دلیل از سواپ خرید و فروش استفاده می کنیم.

پس زمانی که قصد خرید در یک جفت ارز را داریم سوآپ لانگ در برگیرنده تمام محاسبات است یا به عبارت دیگر با خرید در یک جفت ارز مبلغ رول شدن در پایان شب را سوآپ خرید می گوییم، این تعریف برای سوآپ فروش هم به همین شکل می باشد. اما هر یک را به صورت کامل در ادامه بررسی می کنیم.

Swap short یا سواپ فروش

در صورتی که جفت ارز EURUSD با نرخ فرضی 1.2500 معامله شود و نرخ بهره بانکی این دو ارز به ترتیب برای یورو 3.25% و برای دلار 2.5% در نظر گرفته شود، آنگاه اگر معامله گر در این جفت موقعیت کوتاه (Short Position) با حجم 1 لات باز کند، در اصل 100000 یورو را با نرخ بهره 3.25% وام گرفته و می فروشد. با فروش یورو، دلار خریداری می کند که نرخ بهره آن، 2.5% است.

با محاسبه اختلاف نرخ بهره بانکی بین این دو ارز به نرخ 0.75 می رسیم.

3.25 – 2.5 = 0.75

حال اگر بروکر برای هر مبادله 0.25% هزینه یا Markup دریافت کند. نتیجه این محاسبه برابر با 1% خواهد بود.

0.75 + 0.25 = 1

در این مثال برای هر سال 365 روز در نظر گرفته شده است اما برخی از بروکرها به طور معمول از 364 روز استفاده می کنند. بسیاری بسته به نوع ابزار معاملاتی از ، 365 روز یا 364 روز استفاده می کنند.

با استفاده از فرمول زیر نرخ نهایی سواپ بدست می آید:

swap short
محاسبه سواپ فروش با مثال

در این حالت، معامله گر یورو را فروخته که نرخ بهره بالاتری نسبت به هر دلار دارد، بنابراین وقتی موقعیت (پوزیشن) EURUSD معامله گر به روز بعد گرداننده (Roll-over) می شود، مبلغ 3.42 دلار از حساب معامله گر کسر می شود.

بنابراین هر زمان قصد فروش در یک جفت ارز را داشتید به سواپ فروش آن توجه کنید.

Swap long یا سواپ خرید

با استفاده از همان مثال پیشین، اگر معامله گر در EURUSD موقعیت بلند (long positon) بگیرد باید یورو را خریداری کرده و دلار را بفروش برساند. این بدان معنا است که اساسا معامله گر 100000 یورو را با نرخ بهره 3.25% خریداری نموده که با محاسبه اختلاف بهره بین یورو و دلار، معامله گر به ازای هر بار گردش (Roll-over) معامله، 0.75% سود کسب می کند.

اگر بروکر همچنان 0.25% هزینه (Markup) دریافت کند، آنگاه آن را در فرمول محاسباتی کم می کنیم زیرا نرخ سود ارزی که فروخته می شود کمتر از ارز خریداری شده است.

swap long
محاسبه سواپ خرید بهمراه مثال

در اینجا، معامله گر یورو را خریده که نرخ بهره بالاتری نسبت به هر دلار دارد، بنابراین وقتی موقعیت خرید (پوزیشن) با حجم 100000 واحد EURUSD معامله گر به روز بعد گردانده (Roll-over) می شود، مبلغ 1.71 دلار به  حساب معامله گر افزوده می شود.

تا بدین جا متوجه شدیم که سوآپ علاوه بر مثبت یا منفی بودن، دارای بلند و کوتاه نیز است(خرید و فروش).

سواپ خرید و فروشی که در زیر آمده یک نمونه از نرخ بهره ارائه شده توسط یک بروکر است:

Swap shortSwap longمارکاپحجم قراردادجفت ارز
0.3926.036-0.8100000EURUSD
4.002-5.922-10.6100000GBPUSD
3.216-3.816-10.0100000AUDUSD
2.64-2.1-10.0100000NZDUSD
4.008-3.12-10.0100000USDCAD
5.328-0.3444.7100000USDCHF

این مقادیر در ستون های Long و Short مقدار سواپ را به ازای هر یک لات کامل نشان می دهد که در صورت وجود موقعیت باز به حساب تریدر واریز یا از آن کم می شود.

آیا می توان از سواپ در معاملات فارکس درآمد کسب کرد

با درک سوآپ، معامله گران به دنبال جفت ارزهایی که دارای نرخ بهره (سوآپ مثبت) بوده می روند و می توان یادآور شد که تعداد این جفت ها به اندازه کافی زیاد هستند.

همیشه در بازار، جفت ارزهایی وجود دارند که یکی از سوآپ های خرید یا فروش آنها مثبت باشد. در زیر، جفت ارزهای فارکس که دارای سواپ مثبت هستند لیست شده است. تحت شرایط خاص، می توان از طریق سوآپ در جفت ها درآمد کسب کرد.

سواپ خرید و سواپ فروش

این لیستی از سواپ مثبت است و توسط یک کارگزار در زمان خاص ارائه شده است. به یاد داشته باشید که نرخ بهره بروکرها همیشگی و یکسان نیستند. اما تعداد آنها بسته به شرایط بازار ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر یکی از بانک های مرکزی نرخ بهره خود را تغییر دهد یا کارگزار مقدار مارکاپ را عوض کند شرایط به کلی دگرگون می شود.

به طور کلی اگر معامله گر سواپ مثبت را در یک جفت ارز با توجه به اختلاف نرخ ارز تشخیص دهد و در آن معامله انجام کند، باید به یاد داشته باشد که یک سواپ مثبت کوچک در فارکس به راحتی توسط اسپرد خورده می شود.

سواپ در حساب های اسلامی

حساب اسلامی به حساب معاملاتی گفته می شود که هیچ گونه هزینه ای را به صورت سود دریافت نمی کند. طبق قوانین اسلام، مسلمانان از دریافت هر نوع بهره منع شده اند. بنابراین حساب های اسلامی ایجاد شده است تا مسلمانان بتوانند از خدمات کارگزاران فارکس استفاده کنند.

علی رغم اینکه این نوع حساب برای مسلمانان ایجاد شده است، اکنون هرکسی می تواند از این حساب ها استفاده کند. با این حال، همه ما درک می کنیم که کارگزاران موسسات خیریه نیستند و اگر حساب بدون سوآپ باشد، کارگزار از راه های دیگر پول خود را دریافت می کند. معمولاً این به معنای اسپرد بیشتر یا کارمزد ثابت در هر معامله است.

سواپ چهارشنبه چیست

اگر چهارشنبه شب معامله گر موقعیت خود را همچنان حفظ کند، هزینه های معمول شبانه که روازنه مشخص می شود، سه برابر مبلغ عادی خود محاسبه می شوند به همین دلیل آن را سواپ چهارشنبه نامیده اند.

سواپ سه گانه

دلیل سه برابر شدن و اعمال سواپ چهارشنبه: تسویه سه روزه بهره وام بانک است که چهارشنبه به علت تعطیلی آخر هفته (شنبه و یک شنبه) یکجا حساب می شود.

کسانی که در فارکس کار می کنند این اختلاف بین نرخ بهره بانکی را با swap fx می شناسند.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1492
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *