کمیسیون و اسپرد چیست | نحوه محاسبه و پرداخت

مقدمه

کمیسیون و اسپرد دو موضوع مهم برای تریدرها است. ابهامات زیادی در این دو مورد وجود دارد که در این مقاله به طور کامل بررسی می کنیم.

اسپرد تفاوت قیمت نسبت به نرخ بازار بین بانکی است که در انواع حساب های معاملاتی وجود دارد و معامله گران ملزم به پوشش این اختلاف هستند. و کمیسیون هزینه ای است که بروکرها در حساب های ECN نسبت به حجم معامله از تریدر می گیرد.

اسپرد چیست

اسپرد چیست

به گفته وبسایت پژوهشی dailyfx، اختلاف بین دو نرخ بازار یعنی قیمت درخواستی و پیشنهادی بروکرشامل اسپرد می شود. هر چند بار معنایی کمیسیون شامل هزینه و کارمزد است اما در بازار فارکس واژه ها مفهوم و کاراریی خاصی دارند.

اسپرد شامل بخشی از هزینه فعالیت در بازار فارکس می شود که در انواع حساب های ارائه شده توسط بروکرها وجود دارد.

کارگزارهای فارکس در تمام جفت ارزها باید سه قیمت را نمایش دهند، اسک، مید و بید. این سه در معاملات فارکس ساختار Spread را تشکیل می دهند.

اصطلاحمعنیتوضیح
askقیمت خریدقیمت درخواستی کارگزار یا صرافی برای فروش ارز به معامله گر
midقیمت پایهقیمت بازار بین بانکی بدون اسپرد
bidقیمت فروشقیمت پیشنهادی کارگزار یا صرافی برای خرید ارز از معامله گر

به عبارت دیگر نرخ درخواستی، قیمتی است که معامله گر می تواند ارز پایه را در آن خریداری کند و نرخ پیشنهادی قیمتی است که در آن بروکر ارز پایه را برای تریدر می فروشد، توجه کنید در فارکس یا بهتر بگوییم معاملات CFD فارکس ما به عنوان تریدر مالک حجم معامله چه در خرید و چه فروش نیستیم. به همین دلیل یک ارز را بدون مالکیت قبلی می فروشید. در این میان مید قیمت بازار بین بانکی بوده و در متاتریدر نمایش داده نمی شود.

از نظر تکنیکی تفاوت اسک و بید spread شناخته می شود اما از لحاظ عملی در انواع مختلف حساب های معاملاتی کمی پیچیده تر است، این پیچیدگی بیشتر به دلیل اسپرد شناور می باشد که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

کارگزار با فروش ارز به تریدر با قیمتی بیشتر از بهای خرید آن و همچنین با خرید ارز از معامله گر با مبلغی پایین تر از نرخ لحظه ای بازار، درآمد کسب می کند که البته نسبت به نوع حساب معاملاتی تفاوت هایی وجود دارد.

درک اسک و بید در اسپرد

در یک جفت ازر فرضی، بازار قیمت 90 را نشان می دهد، در این میان ما با کارگزاری در ارتباط هستیم که برای اجرای دستور ما برای معامله، دو قیمت متفاوت یکی برای خرید و دیگری را برای فروش ارائه می دهد.

اسک و بید در فارکس

ما تصمیم به خرید می گیریم و کارگزار قیمت 91 را از ما درخواست می کند (اسک)، ما 91 را پذیرفته و خرید می کنیم زمانی که بازار رشد می کند و به عدد 100 می رسد، قصد بستن معامله خود را داریم (در واقع می خواهیم ارز را به کارگزاری بفروشیم)، کارگزار قیمت 99 را به ما پیشنهاد می دهد (بید) و ما در این قیمت ارز خود را می فروشیم. در این معامله ما 10 واحد سود کرده ایم که 2 واحد آن کارمزد یا اسپرد کارگزاری خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که mid در برخی از پلتفرم های نمایش داده نمی شود و ما در اینجا برای درک موضوع آن را بیان می کنیم.

اگر در قیمت 90 تصمیم بفروش بگیریم کارگزار با قیمت 89 برای ما فروش انجام می دهد (بید) و در ادامه با کاهش قیمت و رسیدن به 80 دستور خروج را صادر می کنیم.

حال باید در قیمت 80 خرید انجام دهیم و وام خود را به کارگزاری پس دهیم، که این بار هم کارگزار قیمت 81 را از ما درخواست (اسک) می کند. در نتیجه 2 واحد تحت عنوان اسپرد از معامله گرفته می شود.

به عبارت دیگر ما روی 80 موقعیت را می بندیم اما کارگزار درصدی را از ما می گیرد. حال این تفاوت قیمت همیشه یک مقدار ثابت نیست و به نوع حساب تجاری در کارگزار متفاوت است. این مثال با فرض Spread Fixed بود که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

نقش پیپ در محاسبه اسپرد فارکس

اسپرد معمولاً با پیپ اندازه گیری می شود که کوچکترین واحد حرکت قیمت در یک جفت ارز است. به عبارت دیگر کمیت اسپرد را با پیپ بیان می کنیم که هر پیپ نیز دارای ارزش ذاتی خود می باشد.

مقاله پیشنهادی: پیپ در فارکس چیست

برای بیشتر جفت های ارزی، یک پیپ برابر است با 0.0001، نمونه ای از spread برابر 6 پیپ در جفت ارز یورو / دلار آمریکا 1.6810 / 1.6816

اسپرد

در جفت ارز دلار/ین پیپ دومین رقم اعشار است بنابراین اسپرد به شکل زیر محاسبه می شود:

اگر قیمت های پیشنهادی و درخواستی به ترتیب 110.00 / 110.04 باشد در این قیمت، اسپرد برابر با 4 پیپ خواهد بود.

انواع اسپرد در فارکس

اسپرد بخشی از ویژگی های حساب های معاملاتی بروکرها به حساب می آید. ثابت و شناور دو نوع اسپرد هستند که در حساب های تجاری مختلف وجود دارد و هر کدام ویژگی هایی دارند.

تفاوت اسپرد ثابت و شناور در چارت

spread ثابت معمولاً توسط کارگزارانی ارائه می شوند که به عنوان بازار ساز یا مدل «میز معامله» فعالیت می کنند، در حالی که اسپرد های متغیر توسط بروکرهای «بدون میز معاملاتی» کار می کنند ارائه می شود.

spread به عنوان بخشی از هزینه های معامله درفارکس از اهمیت ویژه ای برای تریدرها برخودار است زیرا می تواند در نتیجه یک معامله تاثیربسزایی داشته باشد.

اسپرد ثابت چیست

اسپرد ثابت یا Spread Fixed بدون توجه به شرایط بازار در هر زمان ثابت باقی می ماند. به عبارت دیگر، این که بازار مانند موج های خروشان دریا بی ثبات یا مانند یک کوالا آرام باشد، spread ثابت خواهد بود

fixed spread

با استفاده از یک میز معاملاتی، کارگزار موقعیت های زیادی را از ارائه دهنده نقدینگی خود خریداری می کند و این موقعیت ها را در اندازه های کوچکتر به معامله گران ارائه می دهد. به این معنی که کارگزار به عنوان طرف مقابل در معاملات مشتریان خود عمل می کند. یک میز فروش، به کارگزار فارکس امکان ارائه اسپرد ثابت یا Spread Fixed را می دهد زیرا آنها قادر به کنترل قیمت هایی هستند که به مشتریان خود نشان می دهند.

مقاله پیشنهادی: بروکر مارکت میکر یا میز معامله چیست

مزیت اسپرد ثابت

اسپریدهای ثابت الزامات کمتری دارند، بنابراین گزینه های مناسب تری برای معامله گرانی است که پول زیادی برای شروع تجارت ندارند.

معاملات با spread fixed نیز محاسبه هزینه معاملات را قابل پیش بینی می کند. از آنجا که spread fixed هرگز تغییر نمی کنند، همیشه از آنچه که باید پرداخت کنید هنگام باز کردن معامله، مطمئن هستید.

معایب اسپرد ثابت

زمان هایی وجود دارد که بازار فارکس بی ثبات است و قیمت ها به سرعت در حال تغییر هستند. از آنجا که اسپردها ثابت شده اند، کارگزار نمی تواند برای تعدیل شرایط فعلی بازار، اسپرید را افزایش دهد.

بنابراین اگر می خواهید معامله ای را با قیمت مشخص وارد کنید، کارگزار ترید را “مسدود” می کند و از شما می خواهد قیمت جدید را بپذیرید. یعنی نرخ لحظه ای دچار نوسان یا تغییر شده و قیمت جدید دوباره توسط بروکر ارائه یا نقل می شود.

پیام requote در بستر معاملاتی شما ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که قیمت منتقل شده است و از شما می پرسد که آیا مایلید آن قیمت را بپذیرید؟ این تقریباً همیشه قیمتی بدتر از قیمتی است که شما سفارش داده اید.

لغزش یا Slippage مشکل دیگری است که وقتی قیمت ها سریع پیش می روند، کارگزار نمی تواند به طور مداوم یک spread fixed را حفظ کند و قیمتی که در نهایت پس از ورود به یک معامله پایان می یابید، کاملاً متفاوت از قیمت ورودی مورد نظر خواهد بود.

لغزش مانند زمانی است که شما با یک شخصی که او ندیده اید قرار ملاقات می گذارید و زمانی که او را می بینید متوجه می شود هیچ شباهتی با عکس هایش ندارد.

اسپرد شناور چیست

کاهش و افزایش اسپرد نسبت به عرضه و تقاضا را اسپرد شناور یا Spread Variable نام دارد که دارای نرخ مشخصی نیست.

variable spread

در هر بازاری که نقدینگی بیشتری وجود دارد، اختلاف قیمت درخواستی و پیشنهادی نیز کاهش پیدا می کند و این به معنای اسپرد کمتر برای معامله گران است.

همانطور که از نامش پیداست، اسپردهای شناور همیشه در حال تغییر هستند. با spread variable، تفاوت قیمت پیشنهادی و درخواستی در جفت ارز به طور مداوم در حال تغییر است.

درک اسپرد های شناور

این نوع اسپرید توسط کارگزاران بدون میز معامله ارائه می شود. کارگزاران بدون میز معامله قیمت جفت ارز خود را از ارائه دهندگان نقدینگی متعدد دریافت می کنند و این قیمت ها را بدون دخالت میز معاملاتی به تریدر می رسانند و معمولا درعوض این کار، مبلغی را دریافت می کنند. بنابراین بروکر میز معامله با یک ارائه دهنده نقدینگی کار می کند که معمولا اسپرید های ثابت ارائه می دهد و بروکر بدون میز با اتصال به چندین ارائه دهنده نقدینگی بهترین قیمت ها را با اسپرید شناور نمایش می دهد.

این بدان معنی است که بروکرهیچ کنترلی بر اسپریدها ندارند و بر اساس عرضه و تقاضای موجود در بازار نرخ را از ارائه دهندگان نقدینگی می گیرد و برای معامله در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. این نوع اسپرد در حساب های ECN معمول است.

در spread variable فاصله اسک تا مید با فاصله بید تا مید متفاوت است.

این قیمت ها در بین کارگزاری ها متفاوت است زیرا با تامین کنندهای مختلف در ارتباط هستند و قبل از باز کردن یک حساب معاملاتی زنده نیاز است حتما ویژگی های آن، مطالعه شود چون اسپرد در بین کارگزارها و حساب های ارائه شده توسط آنها، متفاوت است.

اسپرد در بین هر کدام از جفت ارز ها متفاوت است و هر چه نقدینگی در یک جفت بیشتر شود اسپرد شناور کاهش پیدا می کند.

مزیت اسپرد شناور

اسپردهای شناور پیش بینی ها را از بین می برند. زیرا عوامل تاثیرگذار تغییر می کند و عرضه و تقاضا بر تغییرات قیمت تاثیر می گذارد.(اما به این معنی نیست که لغزشی را تجربه نخواهید کرد)

معاملات فارکس با اسپرید متغیر همچنین قیمت گذاری شفاف تری را فراهم می کند، زیرا دسترسی به ارائه دهندگان نقدینگی متعدد به معنای قیمت گذاری بهتر به دلیل رقابت است.

مقاله پیشنهادی: 18 مورد از معایب و مزایای بازار فارکس

معایب اسپرد شناور

اسپردهای شناور برای معاملات اسکالپر (scalper) مفید نیست. زیرا می توانند به سرعت سودهایی را که به واسطه این شیوه بدست آمده را از بین ببرند.

spread variable برای معامله گران خبر، به همان اندازه بد است. چرا که ممکن است به حدی گسترش یابد که دیگر معامله به صرفه نباشد و انجام آن ریسک بسیاری به همراه داشته باشد.

یکی دیگر از معایب اسپرد شناور زمانی نمایان می شود که تریدر معامله ای می کند و قیمت به سرعت خلاف جهت پیش بینی او شروع به حرکت می کند در این حالت اگر فشار زیادی در بازار باشد برای بستن معامله بروکر اسپرد نسبتا زیادی می گیرد.

تفاوت اسپرد ثابت و اسپرد شناور

این که کدام یک بین اسپردهای ثابت و شناور مناسب تر است، به تفکر و نیاز معامله گر بستگی دارد تریدر هایی هستند که از اسپریدهای ثابت بهتر از متغیر استفاده می کنند. عکس این مسئله ممکن است در مورد سایر معامله گران نیز صادق باشد.

نمونه ای از اسپرد ثابت و اسپرد شناور

به طور معمول، در هنگام انتشار داده های اقتصادی و همچنین سایر دوره هایی که نقدینگی در بازار کاهش می یابد(مانند تعطیلات و شروع جنگ در یک منطقه خاص و…)، اسپرد شناور با افزایش روبرو است.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید EURUSD را با اسپرد 2 پیپ خریداری کنید، اما درست زمانی که می خواهید روی خرید کلیک کنید، گزارش بیکاری ایالات متحده منتشر می شود و با سرعت spread به 20 پیپ می رسد!

به طور کلی، معامله گرانی که موجودی کمتری دارند و کمتر تجارت می کنند، از قیمت گذاری ثابت اسپرد سود می برند و معامله گرانی که حساب بزرگتری دارند در ساعات اوج بازار (وقتی شدیدترین اسپردها وجود دارد) به طور مداوم معامله می کنند و از spread variable سود می برند.

همچنین معامله گرانی که خواهان اجرای سریع معامله هستند spread variable برایشان مفید است.

مفهموم کمیسیون در فارکس

کمیسیون در لغت به معنای حق دلالی یا کارمزد است. اما در فارکس کمیسیون تنها به حق دلالی بروکر در حساب های ECN گفته می شود. این در حالی است که Spread نیز در برگیرند بار معنای کمیسیون است اما در فارکس بین این دو تفاوت وجود دارد.

بنابراین برای فعالیت در فارکس چه مقدار باید هزینه کنیم یا بهتر بگوییم برای معامله کردن در فارکس چقدر باید پول بدیم.

هزینه های فعالیت در فارکس شامل چیست

 • اسپرد: اختلاف اسک و بید که خود به دو دسته ثابت و شناور تبدیل می شود و به نوع حساب معاملاتی مربوط است که شامل کل یا قسمتی از کارمزد فعالیت در فارکس است.
 • کمیسیون: مقدار مشخصی کارمزد برای انجام معاملات که نسبت به جفت ارزها، بروکرهای مختلف و حساب های معاملاتی متفاوت می باشد. این نوع هزینه یا کارمزد در حساب های ecn وجود دارد.
 • رول کردن: کارگزار برای باز نگه داشتن معامله در روز بعد یا به عبارت دیگر انتقال به روز بعد، فاکتوری تحت عنوان مارکاپ در محاسبه سواپ را اعمال می کند که دارای نرخ متغیری می باشد.

مقاله پیشنهادی: swap یا سواپ در فارکس چگونه محاسبه می شود؟

بنابراین کارمزد بروکرها در اسپرد خلاصه نمی شود و مفهوم کمیسیون در فارکس به عوامل مختلف بستگی دارد که در برآیند سود و زیان معاملات تاثیر می گذارد.

هر سه فاکتور بالا به عنوان کارمزد یا کمیسیون در فارکس شناخته می شود اما نکته مهم محاسبه اسپرد شناور و هزینه رول کردن می باشد که دارای یک نرخ ثابت نیست و همیشه در حال تغییر است بنابراین در انتخاب کارگزار مطمئن دقت به عمل آورید. البته به یاد داشته باشید سواپ خود با دو فاکتور درگیر است، یکی اختلاف نرخ بهره و یکی هزینه ای که کارگزار می گیرد به عبارت دیگر در محاسبه اختلاف نرخ بهره یا سواپ بروکر کارمزد دریافت می کند.

یک تریدر با پیشنهاد و درخواست به عنوان هزینه های مخفی معامله درگیر است بنابراین قبل از انتخاب کارگزاری به تمام جزئیات حسابهای ارائه شده توسط آنها، دقت کنید زیرا پس از ایجاد یک حساب معاملاتی، شما تمام قوانین مربوط را پذیرفته اید، این بدان معناست که شما یک قرارداد را پذیرفته اید و دیگر حق اعتراض به مفاد آن را نخواهید داشت.

تفاوت اسپرد و کمیسیون

کامیشن یا کمیسیون در بازار فارکس شامل کارمزد بروکر در حساب های ECN است اما اسپرد در حساب های غیر ECN کارمزد بروکر است و در حساب ECN کامزد ارائه دهنده نقدینگی.

حساب های ECNاسپرد کارمزد ارائه دهنده نقدینگی و کمیسیون کارمزد بروکر است.
حساب های غیر ECNاسپرد کارمزد بروکر است و کمیسیون ندارد.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس [فرمول اسپرد]

محاسبه اسپرد به فاکتورهای مختلفی از جمله حجم معامله، ارزش هر پیپ و میزان تغیرات بستگی دارد. این دست از محاسبات در بازار توسط ماشین حساب های بروکرها انجام می شود و نیاز دستی به حساب کردن ندارد اما لازم است نحوه عملکرد را درک کنید.

Spead cost = lot * spread pip * pip value

نمونه ای از قیمت پیشنهادی(Bid) و درخواستی(Ask)

فرض کنید در EURUSD با قیمت درخواستی 1.35640 خرید کنیم و در قیمت پیشنهادی 1.35628 فروش انجام می دهیم. این عملیات در یک لحظه انجام می شود. و منظور فاصله 1.2 پیپ بین این دو نرخ است.

این بدان معناست خرید EURUSD منجر به از دست دادن 1.2 پیپ می شود. برای پی بردن به هزینه کل، هزینه هر پیپ را در حجم معامله ضرب می کنیم.

بنابراین اگر یک مینی لات (10 هزار واحد) معامله انجام گیرد، ارزش هر پیپ 0.0001 دلار است، بنابراین اسپرد برابر 1.20 دلار است.

نحوه محاسبه اسپرد کارگزاری به دلار

هزینه پیپ خطی است. این بدان معناست که باید هزینه هر پیپ را در حجم (volume) انتخابی ضرب کرد.

مقاله پیشنهادی: ولوم و لات در فارکس چگونه محاسبه می شود؟

اگر اندازه موقعیت افزایش یابد، هزینه اسپرید نیز گسترش می یابد.

به عنوان مثال، اگر اسپرد 1.2 پیپ باشد و 5 مینی لات معامله کنید، هزینه معامله شما 6.00 دلار است.

نحوه محاسبه اسپرد کارگزاری به دلار

اسپرد چگونه توسط تریدر پرداخت می شود؟

اسپرد در معاملات فارکس در دو مرحله به کارگزار پرداخت می شود که شامل باز کردن پوزیشن و بستن آن می باشد. این بدان معناست که هزینه اسپرد به دو بخش تقسیم شده، یکی در زمان باز کردن پوزیشن و دیگری با بستن آن اعمال می شود.

نحوه پرداخت و محاسبه اسپرد ثابت

Spread ثابت همانطور که از نامش پیداس یک نرخ ثابت است یعنی اگر در یک جفت ارز اسپرد 10 پیپ باشد بدان معناست که تریدر 5 پیپ در زمان بازکردن معامله پرداخت می کند و 5 پیپ وقتی معامله را می بندد.

پرداخت: در دو مرحله توسط تریدر مقدار ثابتی پرداخت می شود.

محاسبه: با توجه به این که اسپردثابت در حساب های میز معامله وجود دارد هر بروکر بسته به نیاز خود نرخی را تعیین می کند.

نحوه پرداخت و محاسبه اسپرد شناور

Spread شناور نیز در دو بخش تعریف می شود، یک شرایط فرضی را به عنوان مثال بررسی می کنیم.

فرض کنید به دلیل اعلام یک خبر فوری و تاثیرگذار قیمت طلا در حال افزایش است. در این وضعیت اگر تصمیم به خرید داشته باشیم Spread بیشتری را در مرحله اول باید پرداخت کنیم زیرا تقاضای زیادی برای خرید طلا وجود دارد و بروکر نیز Spread بیشتری برای خرید از معاله گر دریافت می کند. اما در مرحله دوم ممکن است اسپرد ناچیز یا اصلا اسپردی را دریافت نکنند.

پرداخت: در دو مرحله توسط معامله گر پرداخت می شود که در اکثر مواقع نرخ ابتدایی با نرخ پایانی متفاوت است.

محاسبه: Spread شناور به دلیل ارتباط بروکر با چند تامین کننده نقدینگی و دریافت بهتر قیمت ها برای معامله همیشه در حال تغییر است.

نتیجه : نوع بروکر، نوع حساب، اعتبار ارائه دهندگان نقدینگی سه عامل تاثیر گذار در اسپرد هستند و زمان انتخاب یک بروکر باید نسبت به نیاز تریدر ارزیابی شوند.

از این که برای یادگیری به ویووها اعتماد کردین سپاس گزارم و امیدوارم به تمام سوالات در بحث spread پاسخ داده باشم، اگر مشکل یا سوالی در این مورد دارید خوشحال می شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اسپرد در فارکس چیست؟

هر زمان قصد ورود یا خروج از بازار را داشته باشیم باید نرخی اضافه تر از قیمت بازار بین بانکی را تحت عنوان اسپرد پرداخت کنیم.

کمیسیون در فارکس شامل چیست؟

در حساب های ECN مبلغی با نام کمیسیون از طرف بروکر به عنوان حق دلالی یا کارمزد از ترید گرفته می شود.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1486
مقالات پیشنهادی
7 پاسخ
 1. سلام. با تشکر فراوان از شما. بهترین مقاله در رابطه با کارمزد معامله بود.
  لطفاً بفرمایید موقع پرداخت اسپرد شناور، آیا نصف اسپرد در هنگام ورود به معامله از ما کسر می شود یا کل اسپرد در لحظه ورود به معامله؟ و همچنین آیا نصف اسپرد در لحظه بستن معامله از ما کسر می شود یا کل اسپرد؟

  1. با درود و سپاس
   فرض کنید قصد انجام یک معامله را داریم با اسپرد شناور، در اینجا با شش قیمت روبرو هستیم (1 ask1/mid1/bid) و ( 2 ask2/mid2/bid)
   سه قیمت اول در زمان باز کردن معامله و سه قیمت دوم هنگام بستن معامله محاسبه می شوند.
   نکته: مید نرخ بازار بین بانکی است که در متاتریدر نشان داده نمی شود.
   تصمیم میگیریم یک معامله با هدف فروش انجام دهیم bid1 را که نرخ پیشنهادی است را می پذیریم (یعنی فاصله تا mid1)
   نوبت به بستن معامله می رسد بروکر نرخ ask2 را از ما درخواست می کند (که فاصله تا mid2) است.
   در نتیجه اسپرد در دو مرحله پرداخت می شود.
   نکته: نرخ ها در زمان باز کردن معامله نسبت به بستن کاملا متفاوت هستند و به کار بردن واژه (نصف اسپرد) مناسب نیست.

 2. ممنونم مقاله ی کاملی بود ، می خواستم تقاضا کنم اشتراک گذاری مقالاتتون رو فعال کنید که بشه اونها رو در اپهای مختلف فرستاد . ممنون

  1. ممنون از شما، حتما اشتراک گذاری مقاله ها رو به زودی فعال می کنیم.

 3. سلام کاملترین مقاله ای بود که تو گوگل پیدا کردم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *