ارائه دهندگان نقدینگی

  • عباس رفیعی
  • 2023-05-23
  • بدون دیدگاه

نقدینگی چیست

در بازارهای مالی، نقدینگی به توانایی سریع دارایی ها برای مبادله با پول اشاره دارد. هر چه مبادله سریعتر انجام شود، دارایی نقد تر است.

در حسابداری، نقد ترین دارایی پول و وجوه است، در حالی که دارایی های غیر نقدینگی مانند ساختمانها، سازه ها و تجهیزات هستند که فروش آنها سخت تر است. اگر یک گوشی هوشمند از آخرین نسل دارید، احتمال فروش آن با قیمتی که در فروشگاه خریداری کرده اید بسیار بیشتر از این است که بخواهید یک ماشین قدیمی که در گوشه گاراژ گرد و غبار گرفته را بفروشید. بنابراین، تلفن هوشمند بیش از یک ماشین دارایی مایع(دست به نقد) است.

نوسان یا نقدینگی

اگر در بازاری با نقدینگی بالا معامله می کنید، قیمت های بهتری را از نقدینگی، اسپرد پایین تر، سرعت پردازش بالا، احتمال لغزش کم و برنامه صاف و بدون شکاف قیمت دریافت خواهید کرد. تجزیه و تحلیل فنی، الگوهای شمعی و مدل های گرافیکی نیز در بازارهای مایع بهتر عمل می کنند.

بسیاری از تجار نقدینگی را با نوسان اشتباه می گیرند. نوسانات تغییرات قیمت در هر واحد از زمان را نشان می دهد. در عین حال، بازار می تواند هم مایع(نقد) باشد و هم با نوسان کم. افزایش ناپایداری ها حاکی از تغییر شدید پویایی قیمت است. نقدینگی نتیجه شفاف بودن قیمت است، به عنوان نوعی بافر عمل می کند که نوسانات قیمت ضعیف را جذب می کند و در نتیجه نمودار شفاف تری ایجاد می شود.

خطرات اصلی بازار ارز با نقدینگی کم

اگر این یک شرکت با زیرساخت های پیشرفته STP باشد، معاملات بسیار سریع انجام می شوند و خطر لغزش به حداقل می رسد در نتیجه با سرمایه گذاری سود قابل توجهی بدست خواهد آمد.

بروکرهای زیادی وجود دارند که ادعا می کنند STP هستند، اما اکثر آنها در واقع بازار ساز هستند و از این سیستم تنها به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می کنند.

شفاف بودن ضروری است، نماینده کارگزار باید بتواند بدون هیچ گونه تردیدی به همه ی سوالات  پاسخ دهد.

اشتراک گذاری (تامین کننده نقدینگی) Liquidity Providers

هنگام معامله در بازار با نقدینگی کم، باید بدانید که خطرات زیادی پیش روی شماست. اساساً همه آنها مربوط به تخریب شرایط تجارت هستند.

در مورد لغزش، اگر به عنوان مثال، حد زیان(stop loss) خود را معادل 11 دلار تعیین کنید، اما در طی انتشار اخبار مهم، نقدینگی کاهش یافته و معامله با یک لغزش که به نفع شما نیست بسته شود، در نتیجه شما 30 دلار به جای 11 دلار زیان می کنید.

ارائه دهندگان نقدینگی و قیمت ها

قیمت در فارکس یک نکته بحث برانگیز در بین معامله گران است، آنها از کجا آمده اند و چرا کارگزاران مختلف قیمت های مختلفی دارند؟

قیمت ها از طریق برنامه ویژه ای که به عنوان پل ارتباطی بین تأمین کنندگان نقدینگی و پایانه تجاری است، از ارائه دهندگان نقدینگی دریافت می شوند.

ارائه دهندگان نقدینگی فارکس برای چه کاری هستند؟

شما می خواهید 10 لات بخرید، برای این منظور کسی باید باشد که 10 لات بفروشد. کارگزار می تواند آنها را با درخواست های متقابل پوشش دهد. اما اگر حجم سفارشات معامله گر بسیار زیاد باشد، ممکن است کارگزار بودجه شخصی کافی و یا حجم متقابلی نداشته باشد و سفارشات شما را دوباره به بازار بین بانکی ارسال کند. بانک های بزرگ قطعاً مبلغ مورد نیاز برای پاسخگویی به درخواست شما را پیدا می کنند. هرچه کارگزار بیشتر به ارائه دهنده های نقدینگی متصل شود، قیمت ها و نرخ های اسپرد نیز بهتر خواهد بود و سفارشات شما با سرعت بیشتری انجام می شوند.

از آنجا که بازار فارکس یک بازار مبادله ای نیست، بلکه یک بازار بین بانکی است و کارگزاران با ارائه دهندگان نقدینگی مختلفی کار می کنند و قیمت ها ممکن است 5-10 پوینت(پیپت) و در صورت حرکت های ناگهانی، حتی بیشتر دارای تغییرات شوند.

این وضعیت کاملاً طبیعی است و تقریباً در همه جا وجود دارد.

ارائه دهندگان نقدینگی فارکس برای چه کاری هستند؟

بیشتر نقدینگی جهانی توسط بانک های سرمایه گذاری بزرگ تأمین می شود که معمولاً از آنها به عنوان تأمین کنندگان نقدینگی ردیف یک یاد می شود.

برخی از این کارگزاران فارکس برای دریافت پیشنهاد و درخواست قیمت از سیستم خود که معمولاً بسیار پایدار است، به بانک های سرمایه گذاری متصل هستند و یا با اتصال خود به چند تأمین کننده نقدینگی، آنها می توانند نرخ و نرخ اسپرد خود را بهبود بخشند، زیرا قادر خواهند بود بهترین پیشنهاد و بهترین نرخ درخواست را از ارائه دهندگان نقدینگی به مشتریان خود ارائه دهند.

– از طرف دیگر، برخی از کارگزاران فارکس وجود دارند که با ارائه پیشنهادات خود و درخواست نرخ از مشتریان خود، به عنوان تأمین کننده نقدینگی عمل می کنند. این نوع خاص از کارگزاران فارکس، به عنوان سازنده بازار با میز کار خود عمل می کنند، اما این امر محدود کننده بازار نیست.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون تگ  |   دسته: تبادل ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *