ارائه دهندگان نقدینگی در فارکس

  • abbas rafiei
  • 2023-10-10
  • بدون دیدگاه

مقدمه
شما باید دقیقاً بدانید که نقدینگی چیست، چرا باید از نقدینگی کم در بازار ترسید، تفاوت بین نقدینگی و نوسانات چیست و کدام یک از جفت ارزها بیشترین نقدینگی را دارند، همچنین ارائه دهندگان نقدینگی چه کسانی هستند و چرا هنگام انتخاب کارگزار مهم است.

نقدینگی چیست
در دنیای بازارهای مالی، نقدینگی به توانایی سریع دارایی ها برای مبادله با پول اشاره دارد. هر چه مبادله سریعتر انجام شود، دارایی نقد تر است.

در حسابداری، نقد ترین دارایی پول و وجوه است، در حالی که دارایی های غیر نقدینگی مانند ساختمانها، سازه ها و تجهیزات هستند که فروش آنها سخت تر است. اگر یک گوشی هوشمند از آخرین نسل دارید، احتمال فروش آن با قیمتی که در فروشگاه خریداری کرده اید بسیار بیشتر از این است که بخواهید یک ماشین قدیمی که در گوشه گاراژ گرد و غبار گرفته را بفروشید. بنابراین، تلفن هوشمند بیش از یک ماشین دارایی مایع(دست به نقد) است.
نقدینگی اساساً تحت تأثیر سطح عرضه و تقاضا قرار دارد. با بازگشت به بازار ارز، متذکر شدیم که حضور تعداد زیاد خریداران و فروشندگان نشان دهنده سطح بالای نقدینگی برای بازار ارز است. باید بدانید که فارکس یکی از بازارهای پرمصرف است. گردش معاملات روزانه فارکس می تواند تا 6-7 تریلیون دلار باشد. عامل دیگری که فارکس را به یک بازار کاملاً نقد تبدیل می کند، نیاز مداوم مشاغل واقعی به مبادله ارز است. در عین حال، بیشترین حجم معاملات تجاری(بیش از 70٪) از طریق جفت های دلار آمریکا انجام می شود.

نوسان یا نقدینگی
اگر در بازاری با نقدینگی بالا معامله می کنید، قیمت های بهتری را از نقدینگی، اسپرد پایین تر، سرعت پردازش بالا، احتمال لغزش کم و برنامه صاف و بدون شکاف قیمت دریافت خواهید کرد. تجزیه و تحلیل فنی، الگوهای شمعی و مدل های گرافیکی نیز در بازارهای مایع بهتر عمل می کنند.

بسیاری از تجار نقدینگی را با نوسان اشتباه می گیرند. نوسانات تغییرات قیمت در هر واحد از زمان را نشان می دهد. در عین حال، بازار می تواند هم مایع(نقد) باشد و هم با نوسان کم. افزایش ناپایداری ها حاکی از تغییر شدید پویایی قیمت است. نقدینگی نتیجه شفاف بودن قیمت است، به عنوان نوعی بافر عمل می کند که نوسانات قیمت ضعیف را جذب می کند و در نتیجه نمودار شفاف تری ایجاد می شود.

به دلیل تفاوت در مناطق زمانی و زمان معاملات در صرافی ها، روز معاملات در فارکس به جلسات معاملاتی تقسیم می شود. بیشترین نقدینگی در جریان معاملات لندن و آغاز جلسه ایالات متحده مشاهده می شود. در طول جلسه آسیا، نقدینگی بازار کاهش می یابد و تقریباً به طور کامل در طول جلسه تجارت اقیانوس آرام فروکش می کند. اما این بدان معنا نیست که بازار کاملاً آرام می شود.
در طی کاهش نقدینگی، بازار فارکس در برابر حرکات بی ثبات بازار که به جهش شدید قیمت تبدیل می شوند، آسیب پذیرتر می شود. بنابراین، به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن بازار، توصیه می شود با حجم کمتر در جلسات تجاری آسیا و اقیانوس آرام تجارت کنید.

خطرات اصلی بازار ارز با نقدینگی کم
هنگام معامله در بازار با نقدینگی کم، باید بدانید که خطرات زیادی پیش روی شماست. اساساً همه آنها مربوط به تخریب شرایط تجارت هستند.
در مورد لغزش، اگر به عنوان مثال، حد زیان(stop loss) خود را معادل 11 دلار تعیین کنید، اما در طی انتشار اخبار مهم، نقدینگی کاهش یافته و معامله با یک لغزش که به نفع شما نیست بسته شود، در نتیجه شما 30 دلار به جای 11 دلار زیان می کنید.
حتی اگر در نظر بگیریم که لغزش و شکاف می تواند به نفع شما ایجاد شود، وقتی بازار از نظر نقدینگی کم است، روند معاملات غیرقابل پیش بینی می شود. بنابراین با این شرایط ما آنها را برای ادامه تجارت مناسب نمی دانیم. فقط بایستید و صبر کنید تا نقدینگی به سطح بالایی برگردد.

ارائه دهندگان نقدینگی و قیمت ها
قیمت در فارکس یک نکته بحث برانگیز در بین معامله گران است، آنها از کجا آمده اند و چرا کارگزاران مختلف قیمت های مختلفی دارند؟
قیمت ها از طریق برنامه ویژه ای که به عنوان پل ارتباطی بین تأمین کنندگان نقدینگی و پایانه تجاری است، از ارائه دهندگان نقدینگی دریافت می شوند.
تأمین کنندگان نقدینگی، بانک های بین المللی، صندوق های تامینی و بهترین واسطه های برتر جهانی هستند و کارگزار قیمت را از ارائه دهندگان نقدینگی که با آنها توافقنامه همکاری دارد، دریافت می کند.

ارائه دهندگان نقدینگی فارکس برای چه کاری هستند؟
شما می خواهید 10 لات بخرید، برای این منظور کسی باید باشد که 10 لات بفروشد. کارگزار می تواند آنها را با درخواست های متقابل پوشش دهد. اما اگر حجم سفارشات معامله گر بسیار زیاد باشد، ممکن است کارگزار بودجه شخصی کافی و یا حجم متقابلی نداشته باشد و سفارشات شما را دوباره به بازار بین بانکی ارسال کند. بانک های بزرگ قطعاً مبلغ مورد نیاز برای پاسخگویی به درخواست شما را پیدا می کنند. هرچه کارگزار بیشتر به ارائه دهنده های نقدینگی متصل شود، قیمت ها و نرخ های اسپرد نیز بهتر خواهد بود و سفارشات شما با سرعت بیشتری انجام می شوند.

از آنجا که بازار فارکس یک بازار مبادله ای نیست، بلکه یک بازار بین بانکی است و کارگزاران با ارائه دهندگان نقدینگی مختلفی کار می کنند و قیمت ها ممکن است 5-10 پوینت(پیپت) و در صورت حرکت های ناگهانی، حتی بیشتر دارای تغییرات شوند.
این وضعیت کاملاً طبیعی است و تقریباً در همه جا وجود دارد.

ارائه دهندگان نقدینگی و بروکر ها
بیشتر نقدینگی جهانی توسط بانک های سرمایه گذاری بزرگ تأمین می شود که معمولاً از آنها به عنوان تأمین کنندگان نقدینگی ردیف یک یاد می شود. برخی از این کارگزاران فارکس برای دریافت پیشنهاد و درخواست قیمت از سیستم خود که معمولاً بسیار پایدار است، به بانک های سرمایه گذاری متصل هستند و یا با اتصال خود به چند تأمین کننده نقدینگی، آنها می توانند نرخ و نرخ اسپرد خود را بهبود بخشند، زیرا قادر خواهند بود بهترین پیشنهاد و بهترین نرخ درخواست را از ارائه دهندگان نقدینگی به مشتریان خود ارائه دهند.

[kkstarratings force]
بدون تگ  |   دسته: فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *