چطور با لات در فارکس حجم معامله را مشخص کنیم

مقدمه

کسب برآیند کاری مناسب در بازار فارکس نتیجه انتخاب درست فاکتورهایی مهم از جمله نسبت های لات برای معامله است که در سود و زیان معامله گر نقش شگرفی دارد. از آنجایی که فارکس بازاری غیر متمرکز و دو طرفه بوده کسب دانش صحیح در این رابطه ضروری است.

برای معامله کردن در بازار چهار سوال وجود دارد که قبل از باز کردن پوزشن باید برای هر کدام جواب مشخصی داشت.

  1. کدام جفت از ریسک کمتری برخوردار است.
  2. مناسب ترین زمان و قیمت برای ورود به بازار
  3. مناسب ترین زمان و قیمت برای خروج از بازار
  4. تعیین حجم مورد معامله

به سه مورد اول در مقالات دیگر به طور کامل می پردازیم اما حجم مورد معامله در فارکس مطلبی است که در این نوشته بررسی می کنیم و با لات در فارکس شروع می کنیم. همچنین در مورد تعیین حجم معامله نسبت به شرایط معامله گر در مقالات پیشرفته بحث خواهیم کرد.

لات چیست

همانطور که مسافت را با کیلومتر می سنجند، حجم مورد معامله در فارکس را به شاخصی به نام lot اندازه گیری می کنند.

ولوم و لات چیست

در فارکس خرید و فروش با واحدهای مشخصی به اسم lot انجام می شود،«lot» واحد اندازه گیری مقدار معامله است. در واقع لات در فارکس یک واحد اندازه گیری است.

هنگامی که سفارشات را در سیستم معاملاتی بروکر قرار می دهیم، این دستورات در اندازه هایی که نسبتی از lot یا خود لات هستند مشخص می شوند. به عبارت دیگر لات در فارکس واحد اندازه گیری معاملات است که در سود و زیان معامله نقش دارد. تا به اینجا با دو موضوع درگیر هستیم، lot و تعیین حجم.

با بررسی lot ادامه می دهیم:

هر لات چند دلار است یا ارزش هر لات چقدر است

با استناد به سایت investopedia، هر یک لات در فارکس برابر با 100,000 واحد از ارز پایه است. به طور مثال اگر در جفت ارز دلار-ین ژاپن یک lot خرید کنیم به معنای خرید صد هزار دلار است.

lot مقدار بسیار بزرگی است که معامله گران خرد و کوچک توانایی انتخاب آن را ندارند به همین دلیل، با گسترش شبکه جهانی و ورود بسیاری به بازارهای مالی، کارگزارها نسبت های کوچک تری از lot را برای تریدر ها جهت مشارکت در بازار فراهم کردند.

نسبت های لات در فارکس

ضریب لاتمقادیر بر حسب ارزر پایهنام
1100,000Standard
0.110,000Mini
0.011,000Micro
0.001100Nano

در جدول بالا اطلاعات هر ردیف باهم برابر است، به عبارتی یک مینی برابر با 10.000 واحد ارز پایه یا 0.1 لات است.

کمترین و بیشترین نسبت های lot

بیشترین و کمترین نسبت لات در فارکس رابطه مستقیم با کارگزاری دارد.

کارگزاری ها اغلب lot استاندارد و نسبت های آن تا 0.01 را ارائه می دهند و برخی از کارگزاران نیز نسبت های دلخواه برای معامله گران ارائه می دهند.

پس حداکثر این نسبت ها را نیز بروکر تعیین میکند که معمولا 30 یا 50 لات است. کمترین نسبت نیز 0.01 lot بوده و در برخی از بروکرها تا یک هزارم lot (نانو) نیز ارائه می شود. در نتیجه طیف وسیعی از مضراب و نسبت های lot برای انجام معامله برای تریدرها با توجه به نوع حساب و بروکر وجود دارد.

یک لات استاندارد

ولوم یا حجم معامله چیست | نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس

نسبت ولوم به lot در فارکس مثل نسبت سرعت به km/h برای یک خودرو است. پس زمانی که پرسیده می شود volume یا حجم معامله چه مقدار است؟ در پاسخ نسبت یا مضربی از لات را بیان می کنیم.

در نتیجه ولوم یک کمیت با واحد لات در فارکس است.

به عبارت ساده ولوم تعیین کننده نسبت مورد معامله است. قبل از هر معامله، تریدر باید حجم معامله خود را با یکی از نسبت های lot تعیین کند.

(lot)x نسبتی انتخابی از lot = حجم معاملات (volume)

فرمول محاسبه ولوم در فارکس

فرض کنید در جفت ارز EUR USD با قیمت 1.2 یک lot خرید کنیم، یعنی 120.000 دلار دادیم و 100.000 یورو تحویل گرفته ایم حجم معامله چگونه محاسبه می شود؟

حجم معامله ای که ما انجام داده ایم برابر با یک لات است اما 120000 دلار نیز پرداخت شده این 120 هزار دلار زمانی که می خواهند حجم کل بازار را بسنجند بررسی می شود در مقاله حجم بازار فارکس به این نکته اشاره کردیم.

با افزایش دانش خود در بحث معامله گری با استراتژی ها و اهداف در معامله گری آشنا خواهید شد. انتخاب ولوم مناسب برای استراتژی به شرایط مختلفی از جمله شخصیت، موجودی حساب، خطرات هر معامله و شرایط حاکم در بازار، ارتباط دارد و فقط به یاد بسپارید، یکی از عواملی که باید در استراتژی بررسی شود نسبت lot برای هر معامله است.

برای ادامه مقاله حتما چند معامله در یک حساب دمو انجام دهید تا به طور کامل مطلب را درک کنید.

ارزش حجم معامله چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه ارزش حجم مورد معامله باید سه فاکتور را مورد بررسی قرار دهیم.

  1. ولوم = (lot)x
  2. نوع پوزیشن = خرید یا فروش
  3. نرخ ارز = x

در مورد ولوم مفصل نوشتیم اما نوع پوزیش چه نقشی بازی می کند؟ نوع پوزیش فقط واحد پولی را مشخص می کند و در آخر نرخ ارز که بازار آن را تعیین می کند.

مثال: تصور می کنیم که یک تریدر 1 lot استاندارد را با هدف خرید در جفت ارز EUR / USD باز کرده است. این به معنی خرید 100,000 یورو در مقابل دلار آمریکا است. نمودار جفت ارز یورو دلار، عدد 1.2 را نشان می دهد یعنی برای خرید هر یورو، 1.2 دلار باید پرداخت کرد. بنابراین ارزش حجم معامله با فرمول زیر محاسبه می شود:

فرمول محاسبه ارزش ولوم در فارکس

( نسبت لات x نرخ ارز ) = ارزش حجم معامله

( 100.000 * 1.2 ) = ارزش حجم معامله

این بدان معناست که ارزش حجم معامله 120,000 دلار آمریکا است. اگر نرخ ارز 1.3 باشد، ارزش حجم معامله 130.000 دلار می شود.

ارتباط ولوم با پیپ

فرض کنید یک مینی لات (حجم 10,000 واحدی) معامله خرید در جفت ارز یورو دلار با قیمت 1.2561 صورت گرفته است، همچنین قیمت 5 پیپ رشد می کند.

نتیجه: 12,561 دلار هزینه اولیه برای خرید یورو بوده است. با رشد 5 پیپ قیمت به 12.566 می رسد و 5 دلار سود بهمراه دارد.

حال اگر همین معامله با استاندارد یک میکرو(1000 واحد) صورت بگیرد نتیجه سود 50 سنتی خواهد بود.

فروش چگونه صورت می گیرد، در یورو دلار نسبت استاندارد یک مینی lot فروش زده می شود، یعنی فروش 10000 یورو در مقابل دلار، نرخ ارز عدد 1.2561 را نشان می دهد. پس با فروش یک مینی لات یورو 12,561 دلار کسب می کنیم. در اینجا با موضوع معاملات دو طرفه روبرو هستیم که به صورت اختصاصی به آن می پردازیم.

نتیجه: حجم معامله(ولوم) مضربی از نرخ ارز در بسته های مشخص (نسبت های lot) بوده که در نتیجه تغییرات قیمت سود و زیان را تعیین می کند.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1464
مقالات پیشنهادی
2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *