نقش شرکت های تجاری در فارکس

مقدمه

شرکت های تجاری با هدف تولید و توزیع کالا و خدمات فعالیت می کنند که منجر به گسترش فرصت های شغلی بسیاری در بخش های مختلف می شود. بانکداری، بیمه، حمل و نقل، صنایع و خیلی از بخش های مختلف دیگر نتیجه فعالیت شرکت های تجاری هستند، همچنین منبع درآمد جامعه را تامین می کنند، فرصت های شغلی که به واسطه این شرکت ها ایجاد می شود باعث رشد اقتصادی و صنعتی یک کشور می شود.

در واقع پایه و اساس اقتصاد را شرکت های تجاری می گذارند و تاثیر به سزایی در چرخه زندگی بشر ایفا می کنند. فعالیت این شرکت ها شامل خرید و فروش مواد اولیه، گیاهان، ماشین آلات، املاک و غیره می شود. از طرفی محصولات نهایی را به مصرف کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می فروشند.

شرکت های تجاری و بازار فارکس

شرکت های تجاری بعد از شبکه بین بانکی بزرگترین سازندگان بازار فارکس هستند هر چند بخش اعظم فعالیت این شرکت ها بر پایه فروش محصولات است اما دنبال کردن تجارت این بازیگران چشم اندازه مناسبی به تریدرها می دهد.

جایگاه شرکت های تجاری در فارکس

تجارت یک فرآیند مستمر تولید و توزیع کالا و خدمات است. یک معامله را نمی توان به عنوان یک تجارت نامید. تجارت یک فعالیت مستمر است که باید به طور منظم انجام بگیرد و رشد کند تا به طور منظم دارای بازده باشد. شرکت های تجاری باید به طور مداوم درگیر فعالیت های تحقیق و توسعه باشند تا بتوانند پا به پای رقبای خود در عرصه تجارت رقابت کنند.

شرکت ها به منظور انجام تجارت در بازار ارز (فارکس) شرکت می کنند. به عنوان مثال، اپل در هنگام خرید قطعات الکترونیکی از ژاپن برای محصولات خود ابتدا باید دلار آمریکا را با ین ژاپن تبدیل کند. از آنجا که حجم تجارت آنها بسیار کمتر از بازار بین بانکی است، این نوع بازیگران معمولاً برای انجام معاملات خود با بانکهای تجاری ارتباط دارند.

توجه داشته باشید برخی از بانک های بزرگ که در شبکه بین بانکی فعال هستند تحت عنوان یک شرکت تجاری نیز قرار می گیرند. بنابراین شرکت های تجاری که در شبکه بین بانکی قرار دارند در حوزه خدمات مالی فعال هستند اما کمپانی های تجاری که در این مقاله به عنوان بزرگترین بازیگران فارکس بعد از سوپر بانک ها بررسی می شود، شرکت هایی هستند که با فعالیت بازرگانی (واردات و صادرات) کار می کنند.

لیست 30 شرکت برتر در پایان سال 2017

جایگاهنام شرکتمحل فعالیتنوع فعالیتدارایی خارجی
(میلیارد دلار)
1Royal Dutch Shell plc  بریتانیااستخراج معادن ، نفت و گاز344
2Toyota Motor Corporation  ژاپنوسایل نقلیه موتوری302
3Total SAفرانسهپالایش نفت و صنایع وابسته234
4BP plcبریتانیاپالایش نفت و صنایع وابسته220
5Volkswagen Group  آلمانوسایل نقلیه موتوری219
6Softbank Corp  ژاپنمخابرات214
7Exxon Mobil Corporationآمریکاپالایش نفت و صنایع وابسته203
8British American Tobacco PLCبریتانیاتنباکو189
9General Electric Coآمریکاماشین آلات صنعتی و تجاری186
10Chevron Corporationآمریکاپالایش نفت و صنایع وابسته183
11Anheuser-Busch InBev NVبلژیکغذا و نوشیدنی165
12Vodafone Group Plcبریتانیامخابرات160
13Daimler AGآلمانوسایل نقلیه موتوری159
14Apple Computer Incآمریکاتجهیزات کامپیوتر146
15Honda Motor Co Ltdژاپنوسایل نقلیه موتوری141
16Siemens AGآلمانماشین آلات صنعتی و تجاری133
17BMW AGآلمانوسایل نقلیه موتوری130
18Enel SpAایتالیابرق ، گاز و آب127
19DowDuPont Incآمریکامحصولات پلاستیکی لاستیکی و متفرقه126
20Nissan Motor Co Ltdژاپنوسایل نقلیه موتوری126
21CK Hutchison Holdings Limitedهنگ کنگخرده فروشی125
22Johnson & Johnsonآمریکاداروسازی118
23Glencore PLCسوئیساستخراج معادن116
24Deutsche Telekom AGآلمانمخابرات112
25Eni SpAایتالیاپالایش نفت و صنایع وابسته111
26Telefonica SAاسپانیامخابرات110
27Iberdrola SAاسپانیابرق ، گاز و آب110
28Microsoft Corporationآمریکارایانه و پردازش داده ها108
29Nestlé SAسوئیسغذا و نوشیدنی106
30Medtronic plcایرلندابزار پزشکی95

نمونه فعالیت شرکت های تجاری

شرکت های تجاری با چرخه تولید و توزیع کار می کنند همتنطور که در تصویر زیر مشاهد می کنید یک شرکت محصولی را تولید می کند و به دست مصرف کننده می رساند و از فعالیت کسب سود می کند.

شرکت های تجاری

شرکت های تجاری در بازار فارکس چه کاری انجام می دهند

شرکت های تجاری و مشاغل در هر اندازه ای از یک وارد کننده و یا صادر کننده کوچک گرفته تا یک شرکت با جریان نقدی چند میلیارد دلاری در بازار وجود دارد. آنها با توجه به ماهیت تجارت خود مجبور به دریافت یا پرداخت هزینه کالاها یا خدمات هستند. شرکت ها با معاملات تجاری یا سرمایه گذاری نیاز به خرید یا فروش ارز خارجی دارند. این “بازرگانان تجاری” موسوم به “comercial traders” از بازارهای مالی برای جبران خطر و محافظت از تجارت های خود استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد شرکت های تجاری که در امر واردات و صادرات فعالیت می کنند معاملات فارکس را برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات انجام می دهند. برای مثال یک تولیدکننده پنل خورشیدی آلمان را در نظر بگیرید که اجزای آمریکایی را وارد می کند و محصولات نهایی خود را در چین می فروشد. پس از فروش نهایی، یوان چینی که تولید کننده دریافت کرده است باید به یورو تبدیل شود. سپس شرکت آلمانی باید یورو را با دلار مبادله کند تا اجزای آمریکایی بیشتری خریداری کند.

شرکت های تجاری برای جلوگیری از ریسک مرتبط با تبدیل ارزهای خارجی، معاملات فارکس را انجام می دهند. همین شرکت آلمانی ممکن است دلارهای آمریکایی را در بازارهای محلی خریداری کند یا برای بدست آوردن دلار قبل از خرید اجزای سازنده از شرکت آمریکایی، توافق نامه مبادله ارزی را انجام دهد تا خطر قرار گرفتن در معرض ارز خارجی را کاهش دهد.

بعلاوه، پوشش در برابر ریسک ارزی می تواند سطح ایمنی را به سرمایه گذاری های خارج از کشور اضافه کند.تمام شرکت ها به نوعی در بازار فارکس دخیل هستند و جزئی از تغییرات قیمت به شمار می آیند.

نحوه حضور یک شرکت خودرو سازی در بازار فارکس

یک شرکت خودرو سازی در ایران برای محصولات تولیدی خود به یک رنگ مخصوص احتیاج دارد که فقط توسط یک شرکت در آلمان ساخته می شود. خودروساز ریال را به وسیله بانک به یورو منطقه اروپا تبدیل می کند، سپس رنگ را خریداری می کند و در نهایت محصول نهایی شرکت برای عرضه به بازار ارائه می شود. تبادل پولی که برای خرید رنگ صورت می گیرد، نقش یک شرکت در بازار فارکس است.

شرکت های تجاری در فارکس

در تصویر بالا مسیر تبدیل ریال به یورو فعالیتی است که یک شرکت تجاری در بازار فارکس انجام می دهد. تفاوت بین هزینه های صورت گرفته و درآمد حاصل از آن، سود یک شرکت تجاری را مشخص می کند. به همین دلیل سود، شاخص موفقیت و شکست یک تجارت محسوب می شود. همان طور که برای یک تریدر بازار فارکس اینگونه است. بنابراین شاخصه یک تریدر موفق در فارکس سود مستمر از بازار می باشد.

هدف اصلی یک کسب و کار معمولاً بدست آوردن بالاترین سطح ممکن از طریق تولید و فروش کالاها و خدمات است.سود به عنوان یک نیروی محرک در پس کلیه فعالیتهای تجاری عمل می کند. سود برای بقا، رشد و گسترش تجارت لازم است. واضح است که هر شغلی برای کسب سود فعالیت می کند. در نتیجه فعالیت یک شرکت تجاری را نمی توانیم به تولید محصول و فروش آن محدود کنیم.

همه شرکت کنندگان بازار ارز قدرت تاثیر گذاری بروی قیمت ارز را ندارند. برخی فقط با توجه به نرخ ارز رایج خرید و فروش می کنند. شرکت های تجاری بخش قابل توجهی از حجم مورد معامله در بازار را تشکیل می دهند. بنابراین بررسی رفتار آنها می تواند در نتیجه کسب سود برای تریدرها مفید باشد.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1024
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *