مارجین استفاده شده یا (Used Margin) چیست؟

مقدمه:

مارجین یا حاشیه چیست: وجه لازم برای انجام معامله که بروکر آن را جهت انجام هر معامله جداگانه تا پایان معامله بلوکه می کند.

مارجین استفاده شده چیست

هرگاه موقعیت جدیدی در را باز کنید، مقدار مشخصی از حاشیه مورد نیاز Required Margin کنار گذاشته می شود. به عبارت دیگر به مجموع مارجین معاملات باز، مارجین استفاده شده یا (Used Margin) گفته می شود.

وجه ضمانتی یا مارجین در فارکس

مقاله پیشنهادی: مارجین یا وجه ضمانتی چیست؟

اگر همزمان بیش از یک موقعیت را باز کنید، هر موقعیت (پوزیشن یا همان اوردر) حاشیه یا مارجین مختص خود را خواهد داشت که مجموع آنها شامل مفهوم (مارجین استفاده شده) است.

حاشیه یا مارجین بخشی از حجم کل یک معامله است که تریدر آن را در اختیار بروکر قرار می دهد تا خطرات احتمالی یک معامله پوشش داده شود. حال بخش های دیگر از کل حجم یک معامله چگونه تامین می شود؟ بخش های دیگر معامله با کمک اهرم نیرو پوشش داده می شود و ما می توانیم به عنوان یک تریدر حجم کل یک قرارداد را به کمک لوریج و ضمانت مارجین انجام می دهیم.

بنابراین اگر تمام مارجین های استفاده شده برای معاملات را جمع کنیم به Used Margin می رسیم.

مارجین استفاده شده (used-margin)

حاشیه استفاده شده، تمام مارجینی است که “قفل شده” است و نمی توان از آن برای باز کردن موقعیت های جدید استفاده کرد. این حاشیه در حال حاضر “استفاده” یا (Used) است. از این رو نام، مارجین استفاده شده یا (Used Margin) نام دارد.

در حالی که Margin Required با یک معامله خاص مرتبط است، Used Margin به مقدار وجه ضمانتی که برای باز نگه داشتن همه معاملات لازم است، گفته می شود.

مارجین استفاده شده چگونه محاسبه می شود

فرض می کنیم دو معامله خرید در دو جفت ارز با نمادهای USD / JPY و USD / CHF انجام داده ایم. فرض اول، موجودی حساب معاملاتی برابر با 1000 دلار است یا به عبارتی 1000 دلار در حساب خود شارژ کرده ایم.

ولوم یا حجمی را که برای این دو معامله در نظر گرفته ایم در هر کدام برابر با یک مینی لات یا (10000واحد) است، یعنی در مجموع 20000 دلار خرید در این دو جفت ارز انجام داده ایم. حال باید ببینیم که در هر کدام از این تریدها چه مقدار مارجین یا وجه توسط کارگزار بلوکه شده است.

شرایط حاشیه Margin Requirement برای هر کدام از جفت ارزها به شرح زیر است:

شرط مارجینجفت ارز
4%USD/JPY
3%USD/CHF

با شرایط بالا به چه مقدار حاشیه Required Margin نیاز است؟

از آنجا که USD ارز پایه برای هر دو جفت ارز است. یک مینی لات 10،000 دلار است، به این معنی که ارزش واقعی هر موقعیت 10،000 دلار است.
حال مارجین را برای یک از این دو معامله بررسی می کنیم.

محاسبه مارجین برای جفت ارز دلار- ین ژاپن

required margin = notional value * margin requirement

مارجین = ارزش معامله * شرط مارجین

400 = 10000 * 0.04

شرط مارجین برای جفت ارز دلار ین برابر با 4% است، با فرض این که حساب معاملاتی با دلار آمریکا باشد، حاشیه مورد نیاز 400 دلار خواهد بود.

محاسبه مارجین برای جفت ارز USD / CHF

شرط حاشیه برای USD / CHF سه درصد است. با فرض اینکه حساب معاملاتی به دلار آمریکا باشد، حاشیه مورد نیاز 300 دلار خواهد بود.

حاشیه مورد نیاز = ارزش معامله x مورد نیاز حاشیه
0.03*10000=300

از آنجا که دو معامله باز داریم، مارجین استفاده شده Used Margin در حساب معاملاتی برابر با 700 دلار خواهد بود.

Used Margin = Sum of Required Margin from ALL open positions

حاشیه استفاده شده = مجموع حاشیه مورد نیاز از همه موقعیت های باز

700$ = 400$ (USD/JPY) + 300$ (USD/CHF)

مارجین استفاده شده

بنابراین مارجین استفاده شده (Used margin)، مجموع مارجین مورد نیاز برای هر معامله (Required Margin) به شمار می آید. البته لازم به ذکر است در پلتفرم معاملاتی متاتریدر زمانی که یک معامله باز می کنید Required Margin برابر با Margin نمایش داده می شود و سپس با باز کردن معاملات جدید و اضافه شدن تریدها (یعنی تعداد معاملات بیش از یکی شود)، مارجین استفاده شده در مقابل همان margin نمایش درمی آید.

حاشیه استفاده شده کل مبلغ حاشیه ای است که در حال حاضر برای حفظ تمام موقعیت های باز، استفاده می شود. ارتباط لوریج با بالانس بیان گر این موضوع می باشد که حساب معامله توانایی اجرای چه حجمی از معاملات را دارد.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=8540
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + سیزده =