کارگزاری یا بروکر فارکس چیست

مقدمه

بازار های مالی به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شوند در این بین فارکس یک بازار غیر متمرکز است یعنی هیچ ریسک تعریف شده ای از سمت هیچ کسی برای آن وجود ندارد و برای حضور در آن باید بر تمام موضوعات مختلف از جمله ارتباط با یک بروکر مناسب جهت متصل شدن به بازار، اشراف کامل داشت. دو مورد در انتخاب کارگزار اهمیت بسیاری دارد، یک رگوله های یک بروکر که به صورت جداگانه در مورد آن بحث خواهد شد. دوم بررسی کمیسیون ها و هزینه های معامله که با اسپرد و سواپ درگیر است.

بروکر یا کارگزاری چیست

بروکر broker یا دیلر Dealer به معنای کارگزار، دلال یا واسط است. تمام این واژه ها در بازارهای مالی برای شخص یا سازمانی که به عنوان واسط بین معاملات قرار دارد، نسبت داده می شود.

جایگاه بروکر ها و کاگزاران در فارکس

کارگزار کیست

به شکل کلی کارگزار را اینگونه می توان معنی کرد؛ کارگزار کسی است که از جانب فردی موظف به انجام کاری می شود.

کارگزار به فرد یا سازمانی گفته می شود که بین خریدار و فروشنده ارتباط ایجاد می کند و در ازای آن کمیسیون دریافت می کند. بنابراین، کارگزار فعالیت های لازم بین خریدار و فروشنده را انجام می دهد که با توجه به شرایط خاص معامله متفاوت است. در نتیجه برای هر بازاری کارگزار مشخصی وجود دارد.

در بازار فارکس بروکر واسطه معاملات بازرگانی است یعنی شخصی یا سازمانی که کالا یا دارایی را برای دیگران می خرد یا می فروشد.

a person who buys and sells goods or assets for others

بروکر فارکس کیست

کارگزار فارکس نهادی است که تاجران، تریدر، معامله گران خرده فروش را با بازار فارکس متصل می کند.

بروکر این ارتباط را با ایجاد یک حساب از طرف تریدر در شرکت برقرار می کند. یک حساب معاملاتی، چیزی شبیه به حساب بانکی که در آن ارز ها را نگهداری می کنیم.

در گذشته برای فعالیت در بازار فارکس افراد به سرمایه های بزرگی نیاز داشتند سپس با ظهور بروکر ها و ایجاد یک مسیر ارتباطی با بازار بین بانکی، افراد کوچک (سرمایه های خرد) به این بازار راه یافت. در فارکس انواع مختلفی از بروکر وجود دارد.

انواع مختلف بروکر در فارکس

فعالیت در فارکس شاید ساده به نظر برسد اما به سادگی خرید ساندوچ نیست. دو نوع بروکر از نظر شیوه انجام معاملات وجود دارد. میزهای فروش Dealing Desk و بدون میز فروش No Market Makers.

میزهای فروش خود به عنوان طرف معامله با مشتریان یا تریدرها قرار میگرند. اما در بدون میز بروکر فقط به عنوان یک واسط عمل می کند. برای درک بهتر این دو موضوع می توانید انواع بروکر را بررسی کنید.

انواع بروکر ها
ساختار عملکرد بروکر ها در بازار فارکس

بستر معاملاتی یک بروکر

بروکر به تمام مشتریان خود یک بستر معاملاتی در قالب حساب معاملاتی برای اجرای سفارش خرید و فروش ارائه می دهد.

سیستم عامل ها یا پلتفرم های معاملاتی را می توان به نسخه های قابل بارگیری یا غیر بارگیری تقسیم کرد. نسخه غیر قابل بارگیری تحت وب است. نسخه قابل بارگیری نیز یک نرم افزار قابل بارگیری می باشد. سیستم عامل های آنلاین مبتنی بر وب با استفاده از زبان جاوا اجرا می شوند.

بسترهای معاملاتی در کاربرد، همه مثل یک دیگر هستند و برای انجام دستورات معامله گر طراحی شده اند. اما نسبت به ارائه خدمات مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

راه های درآمد بروکر ها در فارکس

بروکر های فارکس تحت مقررات مشابه سایر مبادلات مالی نبوده و کارگزار فارکس ممکن است تحت بسیاری از قوانین حاکم بر معاملات اوراق بهادار (یک بازار متمرکز با قوانین شفاف) نباشد. همچنین هیچ مکانیزم تسویه حساب متمرکز در این بازار وجود ندارد، به این معنی که شما باید مراقب باشید که طرف مقابلتان broker پیش فرض کاری انجام ندهد. در انتخاب یک کارگزار فارکس قابل اعتماد هوشیار باشید.

برخی از کارگزاران هزینه های اضافی را دریافت می کنند. برخی برای دسترسی به یک رابط نرم افزاری خاص یا کارمزد دسترسی به محصولات ویژه تجاری مانند گزینه های عجیب و غریب(جفت ارزهای نوظهور) برای معاملات، هزینه می گیرند.

در حال حاضر رقابت بین کارگزاران فارکس شدید است و اکثر شرکت ها برای جذب مشتری خرده فروشی (تریدرها) باید تا آنجا که ممکن است هزینه ها را حذف کنند. در حال حاضر بسیاری از آنها هزینه های تجارت آزاد یا بسیار اندکی فراتر از محدوده را ارائه می دهند.

معمول ترین هزینه ای که بروکر دریافت می کند اسپرد است. در ازای اجرای سفارشات خرید یا فروش، کارگزار فارکس برای هر معامله اسپرد یا کمیسیون دریافت می کند. این قیمت ها از طرف خود بروکر تعیین می شوند در نتیجه قیمت های ارائه شده بروکر ها با یک دیگر متفاوت است.

برخی از بروکرها هزینه ای بجز اسپرد به عنوان کمیسیون نیز دریافت می کنند. همچنین بروکرهایی هستند که در سود حاصل از معامله شریک می شوند.

افرادی که قصد معامله در بازار فارکس را دارند باید با احتیاط پیش بروند. بسیاری از معامله گران ارز خارجی در نتیجه طرح های کلاهبرداری که قول بازدهی خوبی را در این بازار می دهند، زیان کرده اند. بازار فارکس جایی نیست که قیمت ها در آن شفاف باشد و هر کارگزار روش نقل قول خود را دارد. این افراد هستند که در این بازار معامله می کنند، قیمت های کارگزاران خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که معاملات خوبی را انجام می دهند.

اعتبار یا مقررات مالی بروکر

بازار فارکس به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و جهانی، بیشتر در معرض کلاهبرداری قرار دارد و کمتر از سایر بازارهای مالی نظارت بروی آن وجود دارد.

برای تریدرهای بازار فارکس بزرگترین خطر عدم وجود مقررات و فعالیت های غیر قانونی یا کلاهبردای است. مقررات مالی regulation نوعی تنظیم یا نظارت است که بروکرها را تحت الزامات، محدودیت ها و دستورالعمل های خاصی قرار می دهد.

این مقررات توسط برخی از بانک ها و موسسات معتبر ارائه می شود و یک کارگزار باید از یک یا چند موسسه، اعتبار ارائه خدمات به مشتریان خود را داشته باشد. هدف از این مقررات محافظت از معامله گران در برابر ریسک مالی و کلاهبرداری های نامشخص است.

ویژگی های یک بروکر خوب

یکی از مهمترین ویژگی های یک بروکر دنبال کردن مستمر مقررات رگوله خود است. یک کارگزار می تواند با دریافت مجوز از رگوله های معتبر برای زمان مشخصی اعتبار کسب کند و مشتریان زیادی به خود جذب کند اما این روند باید تداوم داشته باشد.

حساب های معاملاتی

از آنجا که شما مشتری هستید و کارگزار کمی درآمد شما را از آن خود می کند، ویژگی خوب یک کارگزار فارکس به شما امکان می دهد نوع حسابی را که برای نیازهای شما مناسب است انتخاب کنید. با محبوبیت معاملات فارکس، انواع مختلفی از حساب در دسترس است. کارگزار شما باید دسترسی به آنها را ارائه دهد.

ارائه حساب های ECN یکی از ویژگی های بروکر های مناسب است.

خدمات پس از افتتاح حساب

داشتن یک سرویس مناسب پاسخگویی برای یک بروکر مزیت مهمی محسوب می شود. زیرا ممکن است در رابطه با مسائل مختلفی برای تریدر مشکل ایجاد شود در نتیجه پشتیبانی در قالب تکنسین های حرفه ای در جهت رفع مشکل برای معامله گران امری حیاتی است.

زمانی که یک تریدر بخواهد برای رفع مشکل با پیشتیانی ارتباط برقرار کند، وجود یک فرد در پشت خط اهمیت زیادی دارد.

سهولت در واریز و برداشت

کیفیت اساسی دیگر و مهمترین نکته کیفی برای برخی از معامله گران فارکس، سهولت در واریز و برداشت است. پول شما در کارگزاری است، به این معنی که شما می توانید در هر زمان و بدون هیچ مشکلی به آنها دسترسی داشته باشد.

قبل از انتخاب بروکر فارکس، وقت بگذارید و در مورد آنچه ارائه می دهند، بررسی و تحقیق کنید یکی از مهمترین فاکتورها تجربه های معامله گران قدیمی تر است.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1037
مقالات پیشنهادی
2 پاسخ
    1. متاسفانه متوجه منظور شما نشدیم، لطفا بیشتر توضیح دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *