بروکر مارکت میکر یا بازارساز چگونه کار می کند؟

مقدمه: انواع بروکر در فارکس به طور کلی به دو دسته، میز معامله (Dealing Desk) و بدون میز معامله (No Dealing Desk) تقسیم می شوند.

مارکت میکر چیست؟

در بازارهای مالی مفهوم مارکت میکر (market maker) یا میز معامله، میز کار، میز فروش، دیلینگ دسک (Dealing Desk) و مهم تر از همه، با بازارساز برابر است و همگی به یک موضوع اشاره دارند.

بروکر مارکت میکر

ساختار فعالیت بروکرها و یا همان کارگزار ها در فارکس در دو نوع دسته بندی می شود که مارکت میکر یکی از آنها است، پس مارکت میکر به نوع بروکر اشاره دارد، اما این مارکت میکرها چگونه فعالیت می کنند؟ این بروکرها با طراحی یک محیط تجاری که مشتقی از قیمت های فارکس است، برای مشتریان خود شرایط معامله را محیا می کنند. در این نوع بروکر طرف معامله تریدرها بروکرها هستند. بنابراین این بدان معناست که اگر تریدر ضرر کند آنها سود خواهند برد و اگر تریدر سود کند بروکر ضرر می کند.

کارگزاران بازارساز به معنای واقعی کلمه برای مشتریان خود بازار را ایجاد می کنند، به این معنی که آنها اغلب طرف دیگر تجارت مشتری را می گیرند.گرچه ممکن است فکر کنید که تضاد منافع وجود دارد ، اما واقعاً این چنین نیست.

سازندگان بازار هر دو قیمت فروش و خرید (اسک و بید) را ارائه می دهند، به این معنی که آنها هم سفارشات خرید و هم فروش را برای مشتریان فراهم می کنند. مارکت میکرها نسبت به تصمیمات یک تریدر فردی بی تفاوت هستند.

مشتریان کارگزاران مارکت میکر نرخ واقعی بازار بین بانکی را نمی بینند. هر چند از آنجا که رقابت میان بروکرها زیاد است نرخ های ارائه شده توسط کارگزاران Dealing Desks، تفاوت چندانی با بازار بین بانکی ندارد.

چه بروکرهایی مارکت میکر هستند؟

در بازار فارکس بروکرهای مارکت میکر یا میز معامله در هر قالبی از جمله بانک یا موسسه مالی فعالیت می کنند.

کارگزاری بازار ساز

از آنجایی که بازار در تمام شبانه روز فعال است این بروکرها در سراسر جان میز معامله خود را دارند، مارکت میکرها محدود به بازار فارکس نیستند و در اکثر بازارهای سرمایه ای دیده می شوند. به طور خلاصه هر شخص یا نهاد که بین خریدار و فروشنده قرار می گیرد در هر بازار باشد از جمله فیزیکی یا غیر فیزیکی یک مارکت میکر یا بازار ساز است، واژه کارگزار شامل مفهوم این نوع فعالیت نمی شود ولی از آنجایی که در همه جا مارکت میکرها را زیر مجموعه بروکرها می دادند ما نیز این گونه دسته بندی می کنیم.

بنابراین میزهای معاملاتی را می توان در خارج از بازار فارکس از جمله بانک ها و انواع شرکت های مالی در انجام معاملات اوراق بهادار و سایر محصولات تجاری یافت، همچنین مارمت میکر ها به یک ابزار مالی محدود نمی شوند و بسیاری از دارایی های مالی مانند سهام، ETF ، اختیار و کالاها را در بر میگیرند.

مارکت میکر ها یا میز معامله چگونه در فارکس فعالیت می کند؟

میز معامله، چیزی که به ذهن می رسد فعالیت تعداد زیادی تریدر بروی یک میز است، این نوع درک کمی نادرست است زیرا تریدرها در یک بروکر مارکت میکر به تنهایی در مقابل بروکر قرار دارند.

مارکت میکر و تریدر

موسسات مالی بزرگ (بروکر) معمولا دارای امکانات معاملاتی بسیاری هستند، این موسسات در هر یک از ارزهای اصلی از جمله یورو ین، یورو دلار و غیره دارای چندین میز فروش هستند که هرکدام از این میز ها شامل چندین معامله گر حرفه ای و متخصص می باشد. همچنین ابزارهای مالی مختلفی را ارائه می دهند.

دانستیم مارکت میکر در معاملات طرف دیگر مشتری خود یا تریدر را می گیرد، اما مارکت میکرها می توانند ریسک کنند و طرف معامله باشد یا معامله را به یک مشتری دیگر وصل کند، همچنین میز معامله می تواند درخواست یا پیشنهاد تریدر را به یک بازار ثانویه ارسال کند.

بنابراین بروکر مارکت میکر در سه حالت معاملات مشتریان را مدیریت می کند

  1. بروکر معامله را به یک مشتری دیگر وصل می کند.
  2. بروکر ریسک معامله را می پذیرد و طرف معامله قرار می گیرد
  3. بروکر از بازار ثانویه (یک بازار دیگر) برای اجرای دستور مشتری استفاد کند.
انواع سفارش در یک بروکر بازارساز

منبع قیمت های مارکت میکر یا بازار ساز

در تمام حالت ها تریدر قیمت های تعیین شده توسط بروکر را دریافت می کند. یعنی با این که قیمت ها برگرفته از بازار بین بانکی است اما در نهایت بروکر قدرت تعیین قیمت را دارد.

به طور مثال اگر با کارگزار Dealing Desk خود سفارش خرید EUR / USD برای 100000 واحد را ارائه می دهیم. اگر بروکر ریسک معامله را نپذیرد ابتدا سعی می کند یک سفارش فروش منطبق با سایر مشتریان خود پیدا کند اگر پیدا  نکند معامله را به ارائه دهنده نقدینگی (یک منبع دیگر) خود منتقل می کند، یعنی یک نهاد قابل قبول که به راحتی دارایی مالی را خریداری یا می فروشد.

با این کار ، آنها خطر را به حداقل می رسانند، زیرا از اسپرد سود می گیرند بدون اینکه طرف مقابل تجارت شما را بگیرند. با این حال، در صورت عدم وجود سفارش های منطبق، آنها باید طرف مقابل تجارت شما باشند.

توجه داشته باشید که کارگزاران مختلف فارکس سیاست های مختلف مدیریت ریسک دارند، بنابراین در این مورد حتما با کارگزار خود مشورت کنید.

اسپرد ثابت و حجم های کوچک معاملاتی دو ویژگی اصلی مارکت میکرها به شمار می آیند.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1389
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *