پندینگ اردر چیست | بای لیمیت و بای استاپ

مقدمه:

کسانی که می خواهند در فارکس معامله کنند با دو نوع نحوه سفارش گذاری کلی روبرو هستند، مارکت اوردر و پندینگ اوردر، در این مقاله همه چیز در مورد پندینگ اردر را بررسی می کنیم و برای درک مفهوم مارکت اورد نیز می توانید اینجا کلیک کنید.

سه مورد زیر را برای ادامه مقاله در ذهن داشته باشید.

ترید چیست؟ به معامله در بازار فارکس ترید می گویند که شامل لحظه ورود به موقعیت تا خروج از آن می شود، البته این یکی از تعرف های ترید است.

ورود به معامله چگونه صورت می گیرد؟ به دو روش مارکت اردر و پندینگ اردر می توان وارد معامله در فارکس شد.

خروج از معامله چگونه انجام می گیرد؟ دو حالت برای خروج از بازار وجود دارد که یک تریدر می تواند آن را تجریه کند.

بنابراین در این مقاله پندینگ اردر به عنوان یکی از روش های ورود به معامله یا پوزیشن گیری را بررسی می کنیم.

اردر چیست

اوردر یا اردر order در لغت به معنای سفارش است. در بازار فارکس نحوه سفارش گذاری را اردر می گویند. بنابراین هر زمان نام اوردر را شنیدید بدانید به نحوه ورود یا خروج از بازار اشاره دارد. در تصویر زیر انواع اردرهای ورود را مشاهد می کنید.

انواع پندینگ اوردر

پس دو نوع order ورود داریم که می توانیم با استفاده از آن وارد معامله شویم یا به عبارت دیگر برای دستور خرید یا فروش دو نوع سفارش کلی داریم. اردرهای خروج از بازار را در مقاله حد سود و زیان به صورت مستقل بررسی کریده ایم.

پندینگ اردر چیست pending order

پندینگ به معنای انتظار است و زمانی که در کنار اردر قرار می گیرد در برگیرنده مفهوم سفارش در انتظار می شود یا به عبارت دیگر خرید یا فروش در قیمتی از پیش تعیین شده را پندینگ اردر می گویند.

انواع سفارشات پندینگ اوردر
 • در این حالت، معامله نسبت به قیمت انجام می شود و معامله گر زمان مشخصی برای این دستور خود قرار نمی دهد یا می توان گفت تغییرات ملاک هستند.
 • برخی از ابزارهای مالی، معاملات در انتظار، نسبت به یک زمان خاص انجام می شود و معامله گر دستور معامله در زمانی خاص بدون در نظر گرفتن قیمت آن انجام می دهد.

تعریف دیگر برای پندینگ اردر: این سفارشات یا همان اوردرها پس از رسیدن قیمت به نرخ مشخص شده به اجرا در می آید. در واقع پندینگ معامله ای است که با گذشت زمان و رسیدن قیمت به هدف مشخص شده باز می شود.

انواع پندینگ اردرها

سفارشات در انتظار pending orders به دو دسته کلی لیمیت ها limit و استاپ ها stop  تقسیم می شوند. که هر کدام نیز شامل دو زیر دسته است.

پندینگ اوردر چیست

در تصویر 2 و 3 شامل لیمیت ها است و شماره یک و چهار دستور استاپ بشمار می رود.

هر تریدری نسبت به استراتژی و برنامه های معاملاتی خود از هر کدام از این ابزارها در زمان و موقعیت مناسب استفاده می کند و درصد مطلقی برای خوب یا بد بودن هیچ یک از این چهار مورد وجود ندارد. به عبارتی لیمیت ها بهتر یا بدتر از استاپ ها نیستند و این معامله گران هستند که نسبت به نیاز خود از آنها استفاده می کنند.

نرخ لحظه ای قیمت بدون در نظر گرفتن اسپرد یا به عبارت دیگر قیمت بازار بین بانکی است.

لیمیت اردر چیست

limit order دستوری است که به تریدر این اجازه را می دهد تا در قیمتی بالاتر و یا پایین تر از قیمت موجود، معامله ای در انتظار برگشت روند بازار انجام دهد که خود به دو دسته سل لیمیت sell limit و بای لیمیت buy limit تقسیم می شود.

انواع لیمیت اوردر

لیمیت ها در برگیرنده مفهوم برگشت هستند، یعنی خرید یا فروش در یک سطح قیمتی با انتظار برگشت روند، یا به عبارت دیگر با لیمیت ها در سقف ها و کف ها به انتظار شکار قیمت می نشینیم. بنابراین دستورات خرید یا فروش با هدق برگشت روند بازار با استفاده از اردر لیمیت انجام می شود.

سل لیمیت Sell limit

دستور فروش در قیمتی بالاتر از نرخ لحظه ای بازار است، که به امید برگشت روند بازار به سطوح قیمتی پایین تر داده می شود. به عبارت دیگر دستور فروش در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی می باشد.

سل لیمیت

مثال برای سل لیمیت

در تصویر بالا 3 کاراکتر داریم، قیمیت یا نرخ لحظه ای، سطح قیمتی A، انتظار برگشت.

فرض می گیریم در جفت ارز یورو دلار EURUSD قرار داریم و قیمت لحظه ای بازار عدد 1.2500 را به ما نشان می دهد. از بحث تحلیل عبور می کنیم، بنابراین فکر می کنیم که سطح قیمتی A شامل قیمتی است که فروشندگان زیادی وارد آن می شوند یا به عبارت دیگر قیمت از آن منطقه شروع به کاهش می کند. سطح A قیمت 1.2550 است که ما برای برگشت حرکت بازار در نظر داریم.

سل لیمیت sell limit دستوری است که با استفاده از آن می توانیم در سطح قیمتی A که شامل قیمت 1.2550 می شود دستور فروش بذاریم. به عبارتی در سطح قسمت A ما انتظار برگشت بازار را داریم. برای پیچیده نشدن موضوع قیمت درخواستی و پیشنهادی در مثال مطرح نشد.

به بیان ساده تر انتظار برای فروش در سقف قیمتی را با دستور sell limit انجام می دهند.

بای لیمیت Buy limit

دستور خرید در قیمتی پایین از نرخ لحظه ای بازار است، که به امید برگشت روند بازار به سطوح قیمتی بالاتر داده می شود. به عبارت دیگر دستور خرید در قیمتی پایین از قیمت فعلی می باشد.

بای لیمیت

مثال برای بای لیمیت

فرض می گیریم در جفت پوند دلار آمریکا GBPUSD قرار داریم قیمت لحظه ای عدد 1.3500 را نشان می دهد و سطح قیمتی B شامل عدد 1.3400 می شود، نظر ما بر این است که بازار در قیمت 1.3400 یا همان سطح B شروع به رشد خواهد کرد بنابراین باید در آن سطح اوردری با هدف خرید قرار دهیم.

بای لیمیت دستوری است که در قیمت 1.3400 با هدف برگشت روند بازار و رشد آن انجام می دهیم، در این حالت ما فکر می کنیم که در سطح B خریدارن زیادی به بازار وارد می شوند که قدرت غلبه به فروشندگان را دارند.

به بیان ساده تر انتظار برای خرید در کف قیمتی را با دستور buy limit انجام می دهند.

استاپ اردر چیست

stop order دستوری است که به تریدر این اجازه را می دهد تا در قیمتی بالاتر و یا پایین تر از قیمت موجود، معامله ای در انتظار ادامه روند بازار انجام دهد که خود به دو دسته سل استاپ sell stop و بای استاپ buy stop تقسیم می شود.

انواع سفارش در انتظار روند استاپ اوردر

استاپ اوردرها زمانی به کمک ما می آیند که ما فکر می کنیم قیمت پس از رسیدن به یک سطح خاصی با قدرت به مسیر خود ادامه می دهد.

سل استاپ چیست

دستور فروش در قیمتی پایین تر از قیمت موجود بازار که به امید کاهش بیشتر قیمت به سطوح پایین تر داده می شود. این دستور را با استفاده از sell stop انجام می گیرد.

سل استاپ

مثال برای سل استاپ

فرض می گیریم در جفت ارز EURUSD نرخ لحظه ای بازار عدد 1.3300 را نشان می دهد ما فکر می کنیم قیمت بعد از رسیدن به سطح B که نشان دهنده عدد 1.3200 است به مسیر خود ادامه داده و کاهش بیشتری را تجربه می کند بنابراین از دستور سل استاپ استفاده می کنیم و این اوردر را در این سطح قیمتی قرار می دهیم. پس ما در قیمتی پایین تر از قیمت فعلی دستوری با ادامه حرکت بازار یعنی sell stop قرار دادیم.

انتظار برای فروش در قیمتی پایین تر از قیمت لحضه ای بازار به امید حرکت قیمت به سطوح پایین تر

بای استاپ چیست

دستور خرید در قیمتی بالاتر از قیمت موجود بازار به امید رشد قیمت و ادامه حرکت به سمت بالا است. این دستور را با استفاده از Buy Stop انجام می دهیم.

بای استاپ

مثال برای بای استاپ در فارکس

در قیمت لحظه ای 1.2200 در جفت ارز یورو دلار قرار داریم اگر فکر کنیم قیمت بعد از رسیدن به عدد 1.2300 به مسیر خود ادامه می دهد و رشد می کند با استفاده از دستور بای استاپ در این قیمت اوردر از نوع buy stop را قرار با امید رشد قیمیت قرار می دهیم.

انتظار برای خرید در قیمتی بالاتر از قیمت لحظه ای بازار به امید رشد بازار به سطوح بالاتر

سفارشات پندینگ روشی مطلوب برای معامله در فارکس است زیرا انعطاف مناسبی برای ورود به پوزشن دارد.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1445
مقالات پیشنهادی
2 پاسخ
 1. با سلام .اصلاحات بازار فارکس ورمز ارز ها را لطفا برای من از طریق ایمیل ارسال کنید .مثل پیدینگ اوردر .مارکت اوردر .قانون طلایی ریسک به ریوار. تیکپرو فیت .استو پلاس ..درواودان .حد سود و حد ضرر

  1. درود، مقالات مربوط به مواردی که فرمودید در لینک زیر قرار دارد.
   بازار فارکس
   با سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *