پردازش مستقیم stp در فارکس به چه معنا است؟

  • abbas rafiei
  • 2023-10-10
  • بدون دیدگاه

پردازش مستقیم STP(Straight-through_processing) روشی است که توسط شرکت های مالی برای سرعت بخشیدن به معاملات با پردازش بدون مداخله دستی(مستقیم) استفاده می شود.

پردازش مستقیم یک فرآیند خودکار است که صرفاً از طریق انتقال الکترونیکی بدون دخالت دستی انجام می‌شود. کاربردهای رایج آن در پردازش پرداخت و نیز پردازش معاملات اوراق بهادار است.

هر شرکتی که با پردازش مستقیم درگیر است، نیاز به داشتن سیستم‌های ضروری و شبکه فنی برای تسهیل کارایی STP است.

درک STP

به طور کلی، پردازش مستقیم در زمینه پرداخت ها و تجارت اوراق بهادار مشهور است.

STP یک روش است که می تواند در بخش های مختلف فنی اجرا شود. فناوری STP به طور مداوم در حال پیشرفت است. در پرداخت ها و ارزهای رمزپایه انواع سریع تری از STP ارائه می شود که به عنوان جایگزینی برای بانک ها به حساب می آیند.

پردازش مستقیم از طریق نوآوری است که در کنار یکپارچه سازی رایانه ها و برنامه نویسی رایانه ایجاد شده است. در اوایل دهه 1970، خانه های پاکسازی خودکار یا شبکه های ACH(Automated Clearing Houses) شروع به توسعه کردند.

انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان SWIFT نیز در همین زمان تاسیس شد. SWIFT و ACH انتقال پرداخت بانکی را از سیستم تلگرافی قبلی، که شامل یک اپراتور واحد بود(دستورات انتقال تلگرافی را از طریق کد مورس تایپ می کرد) به طور قابل توجهی ارتقا داد. ACH اولین بار توسط بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو در ایالات متحده معرفی شد، بیشتر به عنوان یک راه حل برای سپرده های مستقیم حقوق و دستمزد به شمار می آمد.

مقاله پیشنهادی : بروکر چیست؟

چه بروکرهایی STP هستند؟

اگر این یک شرکت با زیرساخت های پیشرفته STP باشد، معاملات بسیار سریع انجام می شوند و خطر لغزش به حداقل می رسد در نتیجه با سرمایه گذاری سود قابل توجهی بدست خواهد آمد.

بروکرهای زیادی وجود دارند که ادعا می کنند STP هستند، اما اکثر آنها در واقع بازار ساز هستند و از این سیستم تنها به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می کنند.

شفاف بودن ضروری است، نماینده کارگزار باید بتواند بدون هیچ گونه تردیدی به همه ی سوالات  پاسخ دهد.

اشتراک گذاری (تامین کننده نقدینگی) Liquidity Providers

کارگزار باید بتواند محل دقیق اجرای معامله درخواستی را روشن کند. اگر کارگزار تمایلی به اشتراک این اطلاعات ندارد یا ادعا می کند که به دلیل سیاست های شرکت نمی تواند آن را فاش کند، به احتمال زیاد شما با یک کارگزار STP تجارت نمی کنید.

اتصال به بانک های ردیف یک به زیر ساخت های پیچیده فن آوری همراه با چالش های مالی نیاز دارد.

ارائه دهندگان نقدینگی قیمت ها را از بانک های ردیف یک جمع می كنند و پس از مخلوط كردن این قیمت ها، قیمت جمع آوری شده را به دلالان ارائه می دهند.

سرعت معامله

شرکت هایی که میانگین سرعت معاملات آنها بین 80 تا 140 میلی ثانیه است به احتمال زیاد یک کارگزار STP هستند.(البته این موضوع به سرور های کارگزار نیز مربوط می شود.)

سفارش همیشه از بهترین پیشنهاد یا درخواست قیمت موجود در همان زمان اجرای، اجرا می شود که تأثیر فوق العاده ای بر سودآوری دارد. به همین دلیل از کارگزار خود اشتراک گذاری تامین کننده نقدینگی را بخواهید.

در اوایل دهه ۹۰ در لندن برای پردازش خودکار در بازارهای سرمایه, توسعه داده شد.

پردازش مستقیم از طریق یک فرآیند خودکار است که صرفاً از طریق انتقال الکترونیکی انجام می شود و هیچ گونه مداخله دستی در آن انجام نمی شود. کاربردهای محبوب آن در پردازش پرداخت و همچنین پردازش معاملات اوراق بهادار است. هر شرکتی که درگیر پردازش مستقیم باشد باید سیستم ها و شبکه های فنی لازم را برای تسهیل کارایی STP در اختیار داشته باشد.

عموماً پردازش مستقیم در حوزه‌های پرداخت‌ها و معاملات اوراق بهادار به خوبی شناخته شده است، هر چند که می ‌توان آن را در نقش فنی دانست.

[kkstarratings force]
بدون تگ  |   دسته: فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *