آشنایی با ارزهای فیات و چگونگی کار آنها در اقتصاد

ارز فیات چیست

فیات ارزی است که از طرف دولت صادر می شود و کالای فیزیکی مانند طلا یا نقره پشتوانه آن نیست.

ارزش پول فیات از رابطه بین عرضه و تقاضا حاصل می شود، در واقع هیچ کالایی پشوانه آن نیست بیشتر ارزهای کاغذی مدرن، ارزهای فیات [fiat-currency] از جمله دلار آمریکا، یورو و سایر ارزهای مهم جهانی هستند.

لیست تمام ارزهای جهان را می توانید با کلیک بروی متن مشاهد کنید.

ارز فیات چگونه کار می کند

ارز فیات فقط به این دلیل ارزش دارد که دولت این ارزش را حفظ می کند یا اینکه دو طرف در یک معامله در مورد ارزش آن توافق می کنند. از نظر تاریخی ، دولت ها از یک کالای فیزیکی ارزشمند مانند طلا یا نقره سکه ضرب می کردند یا پول کاغذی چاپ می کردند که می توانست برای مقدار مشخصی از کالای فیزیکی بازخرید شود. پول فیات غیرقابل تبدیل است و نمی توان آن را بازخرید کرد. کلمه “فیات” از زبان لاتین آمده و غالباً به عنوان حکم “باید شود” یا “اجازه دهید انجام شود” معنا دارد.

از آنجا که پول فیات به ذخایر فیزیکی مانند ذخیره ملی طلا یا نقره مرتبط نیست، در نتیجه تورم بی ارزش می شود. اگر مردم به پول یک کشور اعتماد داشته باشند ، ارزش آن زیاد خئواهد شد. به عنوان مثال ،ین ژاپن با طلا از نظر ارزش متفاوت است. به دلیل تقاضای طلا در جواهرات و تزئینات و همچنین ساخت وسایل الکترونیکی ، رایانه و وسایل نقلیه هوافضا ، ارزش ذاتی دارد.

مهم ترین ارزهای فارکس را می توانید در اینجا مطالعه کنید

دلار فیات

دلار آمریكا به عنوان پول ناخالص و سود قانونی در نظر گرفته می شود كه برای بدهی خصوصی و عمومی پذیرفته می شود. بسیاری از دولت ها ارز فیات صادر می کنند و دلار آمریکا به انواع قوی ترین و معتبر ترین ارز فیات در دنیا شناخته می شود.

در اوایل تاریخ ایالات متحده ، پول این کشور با طلا (و در برخی موارد نقره) پشتیبانی می شد. دولت فدرال با تصویب قانون بانکی اضطراری در سال 1933 اجازه داد شهروندان مبادله ارز را با طلای دولت متوقف کنند. استاندارد طلا ، که از پول ایالات متحده با طلای فدرال پشتیبانی می کرد ، به طور کامل در 1971 پایان یافت ،

این تغییر همراه با توقف فروش طلا در آمریکا به دولت های خارجی بود که در ازای آن دلار امریکا می دادند.

از آن زمان ، دلار آمریکا به عنوان “ایمان و اعتبار کامل دولت ایالات متحده ، پول قانونی برای تمام بدهی ها ، دولتی و خصوصی” شناخته می شود ، اما قابل پرداخت نیست با پول قانونی در خزانه داری ایالات متحده یا هر کشور دیگر بانک فدرال رزرو “همانطور که قبلاً چاپ اسکناس های دلار آمریکا را انجام می داد. از این لحاظ ، دلارهای آمریکا اکنون “پول قانونی” هستند ، نه “پول قانونی” ، که می توانند با طلا ، نقره یا هر کالای دیگر مبادله شوند.

مزایا و معایب ارز فیات

پول فیات اگر بتواند نقش های مورد نیاز اقتصاد یک کشور در واحد پولی خود را ذخیره کند – ذخیره ارزش ، ارائه یک حساب عددی و تسهیل مبادلات ، به عنوان یک پول خوب عمل می کند. همچنین دارای seigniorage عالی است.

ارزهای فیات در قرن بیستم تا حدودی مورد توجه قرار گرفت زیرا دولت ها و بانک های مرکزی تلاش کردند اقتصاد خود را از بدترین اثرات رونق طبیعی و چرخه تجارت عایق بندی کنند .

وجود بحران وام مسکن در سال 2007 و بحران مالی بعدی ، این اعتقاد را کاهش داد که بانک های مرکزی با تنظیم میزان عرضه پول لزوماً می توانند از رکود اقتصادی یا رکود جدی جلوگیری کنند.

  • پول فیات ارزی است که از طرف دولت صادر می شود و کالایی مانند طلا پشتوانه آن نیست.
اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *