جفت ارزهای اصلی یا 4 جفت ارز ماژور در فارکس

جفت ارز دقیقا همان چیزی است که در بازار فارکس معامله می شوند، سه دسته جفت ارز در بازار فارکس وجود دارد که هر کدام ویژگی های خود را دارد.

در بازار فارکس هیچ ارزی به تنهایی بررسی نمی شود و ارزها همیشه در تقابل با ارزی دیگری به کار می روند.

در این مقاله با جفت ارزهای اصلی و تفاوت آن با جفت های کالا آشنا می شویم.

جفت ارزهای اصلی چیست

جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس شامل دلار ایالات متحده و یک ارز پر قدرت با نقدشوندگی بالا است، به این جفت ارزها در فارکس اصلی، ماژور یا Major currency pairs می گویند.

جفت ارزهای اصلی

بسیاری از تریدرها جفت هایی که با بیشترین معامله روبرو است را جفت ارز اصلی در نظر می گیرند اگرچه به طور گسترده ای تصور می شود که جفت اصلی فقط از چهار جفت تشکیل شده است ، اما برخی معتقدند که جفت USD / CAD ، AUD / USD و NZD / USD نیز باید به عنوان ماژور در نظر گرفته شوند. اما این سه جفت را می توان در گروه معروف به “جفت کالا” Commodity pair یافت.

پنج ارز تشکیل دهنده جفت اصلی – دلار آمریکا ، یورو ، ین ژاپن ، پوند انگلیس و فرانک سوئیس – همه در میان هفت ارز برتر معامله شده تا سال 2021 هستند.

یورو / دلار آمریکا جفت ارز پر معامله در جهان است که بیش از 20٪ از معاملات فارکس را نشان می دهد.

USD / JPY مکان دوم دور است و پس از آن GBP / USD و USD / CHF با فاصله کمی از هم قرار دارند.

بیش از نیمی از معاملات در بازار فارکس شامل دلار آمریکا است.

حجم معاملات در USD / CAD ، AUD / USD و NZD / USD به دلیل اقتصاد مبتنی بر کالا ، اغلب از آن در USD / CHF و به ندرت از GBP / USD بیشتر خواهد شد.

جدول جفت ارزهای اصلی یا ماژور در کنار جفت های کالا

حجم مبادلهجفت ارز اصلیلقبارزهای درگیر در جفتدسته
28%EUR/USDفیبریورو / دلار آمریکاMajor currency pairs
13%USD/JPYگوفردلار آمریکا / ین ژاپنMajor currency pairs
11%GBP/USDکابلپوند انگلیس(استرلینگ) / دلار آمریکاMajor currency pairs
6%AUD/USDاوسیدلار استرالیا / دلار آمریکاCommodity pairs
5%USD/CHFسوئیسیدلار آمریکا / فرانک سوئیسMajor currency pairs
5%USD/CADلونیدلار آمریکا / دلار کاناداCommodity pairs
4%NZD/USDکیویدلار نیوزلند / دلار آمریکاCommodity pairs

در جدول جفت ارزهای اصلی بازار فارکس با دسته Major currency pairs مشخص شده اند. لازم به ذکر است که جفت ارزهای اصلی از نظر حجم معاملات همیشه مهم محسوب نمی شوند. در عوض ، این چهار گرایش محبوب ترین جفت ارز در بازار هستند. به عنوان مثال ، AUD / USD در حال حاضر چهارمین جفت ارز معامله شده در جهان است، اما در میان چهار گرایش سنتی و اصلی به حساب نمی آید.

Major currency pairs liquidity

لیست جفت ارزهای اصلی

  • EUR/USD
  • USD/JPY
  • GBP/USD
  • USD/CHF

جفت ارز اصلی یورو دلار امریکا EUR / USD

EUR / USD پر معامله ترین جفت ارز فارکس است. یورو را به عنوان ارز پایه و دلار آمریکا را به عنوان ارز پیشنهادی می باشد، بنابراین قیمت نشان دهنده این است که برای خرید یک یورو چند دلار باید هزینه کنید. به عنوان مثال ، اگر قیمت نقل شده برای EUR / USD 1.2500 بود ، برای خرید 1 یورو باید 1.25 دلار هزینه کنید.

محبوبیت EUR / USD به عنوان یک جفت ارز به معنای نقدشوندگی بالای آن است و کارگزاران اغلب اسپرد های کمتری در این جفت ارائه می دهند. به همین نسبت، نوسانات کمتری نسبت به سایر جفت ارز های دیگر دارد زیرا دلار و یورو توسط دو اقتصاد بزرگ جهان پشتیبانی می شوند.

اسپرد spread در فارکس بخشی از کمیسیون دریافتی از تریدرها می باشد، می توانید با کلیک بروی متن مقاله آن را مطالعه کنید.

جفت ارز اصلی دلار ین ژاپن USD / JPY

اولین چیزی که بسیاری از معامله گران در مورد USD / JPY مشاهده می کنند این است که ارزش یک پیپ بسیار بزرگتر از اکثر ارزهای دیگر است – که اغلب فقط به دو رقم اعشار اشاره دارد. این برای هر جفت ارزی که ین در آن به عنوان ارز مظنه قرار دارد صادق است و به دلیل ارزش نسبتاً پایین ین در برابر دلار اتفاق می افتد.

ارزش کم ین نسبت به دلار تا حدودی به دلیل کاهش کمی و سیاست های نرخ بهره پایین ژاپن است. نرخ پایین بهره و رشد آهسته منجر به نرخ بهره نزدیک به صفر یا حتی منفی در ژاپن در بسیاری از نقاط در 20 سال گذشته شده است.

جفت ارز اصلی پوند دلار GBP / USD

پوند به عنوان ارز پایه و دلار آمریکا به عنوان ارز مظنه قرار دارد، به این معنی که نشان می دهد برای خرید یک پوند چند دلار نیاز دارید. GBP / USD با توجه به کابلهای اعماق دریا که برای انتقال اطلاعات قیمت بین لندن و نیویورک استفاده می شد ، به طور عامیانه به این جفت ارز”کابل” گفته می شود.

جفت ارز اصلی دلار فرانک USD / CHF

حضور فرانک سوئیس در میان جفت ارزهای اصلی در نگاه اول می تواند کمی عجیب به نظر برسد. از این گذشته ، سوئیس یک اقتصاد بزرگ جهانی نیست – برخلاف آمریکا ، اروپا ، ژاپن یا انگلیس.

اما مشابه ین ، فرانک سوئیس محبوبیت خود را مدیون موقعیت خود به عنوان یک منبع سرمایه گذاری امن می داند. این باعث شده است که فرانک در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا تلاطم بازار به ارز رایج تبدیل شود، زیرا معامله گران به دنبال بازارهایی هستند که به عنوان ریسک کمتری دارد.

چرا تریدرها جفت ارزهای اصلی را معامله می کنند

این به این دلیل است که با گسترش حجم بیشتر بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی، اسپرد کاهش پیدا می کند. جفت ارزهای اصلی حجم زیادی دارند. بنابراین ، آنها تمایل دارند اسپرد کمتری نسبت به جفت های دیگر داشته باشند و بیشترین معامله گران را به سمت خود جلب می کنند.

تبادل ارزها در بازار ارز

حجم زیاد همچنین به این معنی است که معامله گران می توانند با حجم های بزرگ ، به راحتی وارد بازار شده و از بازار خارج شوند. در جفت های کم حجم ممکن است فروش یا خرید یک موقعیت بزرگ بدون ایجاد تغییر در قیمت قابل توجه باشد. حجم زیاد به معنای آن است که افراد بیشتری در یک زمان معین نیز مایل به خرید یا فروش باشند ، در نتیجه احتمال لغزش (اسلیپیچ) کمتر می شود. این بدان معنا نیست که لغزش نمی تواند در جفت ارزهای اصلی روی دهد.

اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *