جفت ارز چیست | معنای Currency Pair در فارکس

مقدمه

قبل از این که بدانیم جفت ارز چیست باید درک مشخصی از نقل دو کالا یا کالا در مقابل ارز داشته باشیم. شما برای خرید یک مداد مقدار مشخصی پول پرداخت می کنید. در اینجا با مفهوم جفت درگیر هستیم.

یک مداددر مقابلده تومان

به صورت واضح تر شما یک واحد از یک کالا را در مقابل، مقدار مشخصی از ارز(تومان) معامله می کنید.

یک واحد از کالا مشخصدر مقابلمیزان مشخصی از ارز (واحد پولی)

در فارکس هم به همین شکل است، فقط با این تفاوت که به جای کالا ارز قرار می گیرد.

یک واحد از ارز (یورو)در مقابلمقدار مشخصی از ارز (دلار)

جفت ارز چیست

از کنار هم قرار گرفتن دو ارز متفاوت که هر کدام متعلق به یک کشور یا گروه اقتصادی مثل یورو است جفت ارز شکل می گیرد. جفت ارز یا Currency Pairs، زوج های بازار فارکس هستند که هر کدام با یک کد سه حرفی نمایش داده می شود.

یک جفت ارز شامل دو ارز پایه و متقابل است که در بیان نرخ ارز به کار می رود.

ارز پایه در بازار فارکس چیست؟

ارز پایه اولین ارز در یک جفت بوده که به آن base currency گفته می شود. در تجارت ارز در بازار فارکس معمولا مقدار مشخصی از ارز پایه خرید یا فروش می شود که این مقدار مشخص و استاندارد را با لات lot و نسبت های آن می شناسیم.

ارز پایه در جفت ارز

در تصویر بالاجفت ارز اول EUR/USD می باشد، در این جفت ارز base currency یا ارز پایه EUR می باشد. همچنین در جفت دوم GBP به عنوان ارز مبنا شناحته می شود.

برای محاسبه و تعیین حجم معامله در فارکس از ولوم اسنتفاده می شود، می توانید با کلیلک بروی متن مقاله را مطالعه کنید.

ارز متقابل در بازار فارکس چیست

دومین ارز در جفت ارز به عنوان ارز متقابل، نقل شده، پیشنهادی یا quote currency شناخته می شود. این ارز نسبت به ارز اول یا پایه نقل می شود.

ارز متقابل در جفت ارز

در تصویر بالا USD و AUD ارزهای متقابل هستند.

شکل های مختلف نشان دادن جفت ارزهای فارکس

معمولا جفت های فارکس با حروف بزرگ و به شکل های زیر نشان داده می شوند. استفاده هر کدام از این نمایش ها برای یک جفت درست است.

EUR-USD

EUR / USD

EURUSD

EUR/USD

نرخ لحظه ای ارز چیست

نرخ ارز یا exchange rate نشان دهنده ارزش دو ارز نسبت به یکدیگر است. به عبارت دیگر، نرخ ارز مقدار پولی از quote currency می باشد که برای یک واحد از base currency باید پرداخت شود.

درک جفت ارزهای فارکس

جفت ارز یک ساختار برای قیمت گذاری در بازار فارکس است و ارزش پول دارای یک نرخ نسبی بهمراه نوسان بوده و همیشه در مقایسه با ارز دیگر تعیین می شود.

می دانیم که در بازار فارکس ارزها تبادل می شوند. تقریباً 180 ارز قانونی در سراسر جهان در گردش است. بنابراین، از دید تئوری امکان مبادله یک ارز واحد با 179 ارز دیگر وجود دارد. پس از کجا می توان فهمید کدام ارز با ارز دیگر مبادله شده است؟

برای رفع این سردرگمی هنگام خرید یا فروش در فارکس، ذکر دو ارز به عنوان یک جفت ضروری است، چرا که یکی برای پرداخت و دیگری برای دریافت خواهد بود. جفت ارزهای فارکس همچنین به عنوان جفت ارزهای اصلی ، مینور و اگزوتیک و جفت کالا دسته بندی می شوند.

در یک جفت نسبت ارزش ارز دوم یا متقابل نسبت به ارز پایه بیان می شود.

نحوه خواندن جفت ارز

یعنی شما برای خرید یک یورو باید 1.2856 دلار بپردازید یا 1 یورو با 1.2856 دلار قابل مبادله است. روش دیگر برای درک این موضوع به این شکل است خرید 100 یورو، 128 دلار هزینه به همراه دارد.

نرخ جفت ارز نشان می دهد که چه مقدار ارز متقابل برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است.

آشنای با مفهوم Sell و Buy در جفت ارز

فارکس بزرگترین و مایع ترین بازار مالی در دنیا امکان خرید، فروش و مبادله ارزها را فراهم می کند. همچنین تبدیل ارز برای تجارت و سرمایه گذاری بین المللی را امکان پذیر می کند.

همه معاملات فارکس شامل خرید همزمان یک ارز و فروش ارز دیگر است، اما خود Currency Pair را می توان به عنوان یک واحد در نظر گرفت. اگر در یک جفت خرید BUY انجام دهید، ارز پایه را خریداری می کنید که اصطلاحا در فارکس می گوییم باز کردن پوزیشن بلند، long و به طور ضمنی ارز نقل شده را می فروشید.

برعکس، وقتی جفتی را می فروشید SELL ، ارز پایه را می فروشید یعنی گرفتن پوزیشن کوتاه short و به صورت ضمنی در حال خرید ارز متقابل هستید. چه در خرید و چه فروش شما به عنوان مارجین تریدر مالک حجم معامله نیستید به همین دلیل می توانید در تمام جفت ها می توان ترید کرد.

بر خلاف بازار سهام و کالا، شما ارز معامله می کنید، این بدان معناست که شما یک ارز را می فروشید تا ارز دیگر را بخرید. اما در بازار سهام و کالاها، شما با استفاده از ارز یک اونس طلا یا یک سهم از یک شرکت دارویی را خریداری می کنید.

انواع جفت ارزها در بازار فارکس

جفت ارزها در بازار فارکس به سه دسته کلی تقسیم می شوند که هر کدام دارای تعریف و ویژگی حاصی هستند در ادامه هر یک را به طور مختصر توضیح می دهیم.

انواع جفت ارز در فارکس
  1. جفت ارزهای اصلی یا ماژور: جفت ارزهای فارکس که یک سمت آن دلار آمریکا باشد و سمت دیگر آن را یک ارز اصلی تشکیل دهد، جفت اصلی یا Major currency pairs می نامیم. برای درک بهتر این مفهوم مقاله جفت ارزهای اصلی را مطالعه کنید
  2. جفت ارزهای کراس یا مینور: جفت های مینور شامل دو واحد پولی از کشورهای توسعه یافته می باشد که فاقد دلار آمریکا است. در اینجا لیستی از جفت های مینور آورده شده است.
  3. جفت ارزهای عجیب و غریب: این جفت ها شامل یک کشور در حال توسعه با یک کشور و یا اقتصاد توسعه یافته است. در زیر لیستی از جفت ارزهای عجیب و غریب آورده شده است.
  4. جفت ارزهای کالا: جفت کالا به ارزهای اقتصادی حساس به تغییر قیمت کالاها اشاره دارد که اغلب کشورهایی می باشند که برای تولید ناخالص داخلی خود به صادرات کالا وابسته هستند.
اشتراک گذاری
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
لینک کوتاه
https://waveha.com/?p=1589
مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *